Navzdory tomuto se ale město Liberec rozhodlo investovat prostředky do možného zlepšení a zejména udržení dobré a odpovídající kvality vody na Liberecké přehradě v letní sezóně roku 2019, a to pomocí nejnovější technologie. Problémem mnoha koupacích ploch je totiž postupný nárůst sinic a zelených řas, které posléze způsobují zhoršení kvality vody v nádrži a mohou způsobit plavcům nepříjemné zdravotní problémy.
Způsob redukce většiny typů sinic, řas a biofilmu byl představen společností Photon Water Technology s.r.o. v první řadě náměstkovi Jiřímu Šolcovi, který následně předal odboru ekologie a veřejného prostoru (EP) kontakt na její zástupce.
Jedná se o nízko výkonný rezonanční ultrazvuk. Principem technologie je poškození vnitřní struktury sinic i řas, zpomalení jejich růstu, zastavení reprodukce, přerušení průniku živin a odumírání těchto organismů, a to právě na základě působení ultrazvuku. Metoda již byla testována a zkoušena v zahraničí, v České republice jde o novinku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV