MHMP: Město podpoří paliativní péči, zásadní bude spolupráce mezi sociálními a zdravotnickými službami

11.06.2019 12:14 | Zprávy

Přední čeští odborníci na paliativní péči vytvoří s pražskou radní pro sociální a zdravotní politiku Milenou Johnovou dlouhodobou koncepci paliativní péče v hlavním městě. V Praze ročně umírá přes 12 tisíc lidí, z toho zhruba 60 % prožívá závěr života v nemocnicích.

MHMP: Město podpoří paliativní péči, zásadní bude spolupráce mezi sociálními a zdravotnickými službami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto

„O umírání se konečně začíná mluvit. Čím dál tím víc lidí si uvědomuje, jak důležité je prožít poslední fázi života důstojně, bez bolesti a v co nejvyšší kvalitě. Umírající a nevyléčitelně nemocní se ptají po potřebných službách paliativní péče. Do lůžkových nebo mobilních hospiců, které tuto péči primárně poskytují, se však dnes v Praze dostane méně než desetina umírajících,“ řekla radní Milena Johnová, podle které chybí také ambulance paliativní péče.

Vedení hlavního města teď chce možnosti péče o nevyléčitelně nemocné a umírající zásadně rozšířit. Centrum paliativní péče na zadání hlavního města připravilo podrobnou analýzu paliativní péče v Praze, na kterou naváže přípravou dlouhodobé koncepce. „Analýza definovala několik oblastí, které zatím nefungují příliš dobře. Kromě kapacity paliativní péče chybí třeba podpora pečujících rodin, celková informovanost občanů nebo rozvoj kompetencí u poskytovatelů takzvané obecné paliativní péče – praktických lékařů, agentur domácí péče, domovů pro seniory. To všechno bude potřeba vybudovat,“ shrnula radní Milena Johnová. Autoři analýzy doporučili také koordinovat podporu paliativní péče s ohledem na její zdravotně-sociální pomezí.

Koncepční plán rozvoje paliativní péče včetně konkrétních cílů a harmonogramu jejich plnění připraví expertní skupina. Zasedá v ní například primářka domácího hospice Cesta domů Irena Závadová, paliatr Ondřej Kopecký nebo geriatr Zdeněk Kalvach.

Pro Prahu jsou klíčovými partnery příspěvkové organizace, jejichž je magistrát zřizovatelem, a také neziskové organizace, které v současnosti nesou velký díl péče na svých bedrech. „Grantové programy by se měly vypisovat nejen na již zaběhnuté služby, ale také na nové nápady a projekty a na rozšíření znalostní podpory, která odborné i laické veřejnosti usnadní orientaci v problematice paliativní péče,“ řekl předseda výboru pro zdravotnictví pražského zastupitelstva Miloš Růžička.

„Budeme usilovat o prohloubení spolupráce mezi službami, které se na péči o nevyléčitelně nemocné a umírající podílejí. Příkladem může být propojení zdravotnické záchranné služby a mobilních hospiců, které by mohlo předejít hospitalizacím občanů přejícím si prožít závěr života v domácím prostředí. Kvalitní paliativní péči musí dostat co nejvíce Pražanů, kteří ji potřebují, a to bez ohledu na to, zda prožívají závěr života doma, v domově pro seniory nebo v nemocnici,“ uzavřela radní Milena Johnová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Luhačovice plánují stavební uzávěru v historickém centru

19:06 Luhačovice plánují stavební uzávěru v historickém centru

Město Luhačovice plánuje stavební uzávěru v oblasti historického jádra.