Ostrava: Začala rekonstrukce porubského Domu kultury Poklad

1. 7. 2019 11:34

Vítěz veřejné zakázky na rekonstrukci Domu kultury Poklad v Porubě převzal v pátek 21. června staveniště. Práce potrvají 83 týdnů.

Ostrava: Začala rekonstrukce porubského Domu kultury Poklad
Foto: ostrava.cz
Popisek: Ostravská radnice
reklama

„Po dvou letech od vypovězení smlouvy s předchozím realizátorem, ukončení veřejné zakázky na nového a také po naplnění všech lhůt včetně těch pro odvolání, můžeme znovu zahájit práce na obnově porubského kulturního domu. Součástí této veřejné zakázky není vybavení interiérů, na které vyhlásíme samostatnou soutěž. O postupu stavebních prací budeme veřejnost pravidelně informovat,“ řekla náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.

Staveniště převzal v pátek 21. června vítěz veřejné zakázky „Společnost POKLAD Z+G+R“. Po devíti měsících od vyhlášení veřejné zakázky na nového realizátora tak jsou obnoveny práce na modernizaci jediného porubského kulturního domu. Potrvají  následujících 83 týdnů a podle smlouvy přijdou na 355 milionů korun. Poklad se veřejnosti otevře v roce 2021.

Rekonstruován bude celý objekt kulturního domu včetně předprostorů. Opraveny budou přístupové komunikace a vysazena bude náhradní zeleň. 

Návštěvníkům v opraveném Pokladu bude k dispozici divadelní sál pro 420 lidí, společenský sál, malý divadelní sál pro 100 osob, cvičební sál, tři multifunkční učebny a dva salónky. Příjemným místem ke společenskému setkávání a osvěžení bude restaurace s terasou a klubovým prostorem a chybět nebude ani minikino pro přibližně 60 lidí.

Rada města Ostravy rozhodla o výběru dodavatele a uzavření smlouvy 9. dubna. Cena vybraného dodavatele je 354,986 milionu korun a byla nejnižší z osmi nabídek. Rekonstrukci bude financovat společnost AKORD & POKLAD, s.r.o., které město zvýšilo dotaci o 54,986 milionu korun, aby odpovídala reálně vysoutěžené částce. V navýšení je zohledněna jak rekonstrukce, tak cena za technický dozor, BOZP a související náklady.

Historie rekonstrukce:

Rekonstrukce objektu byla od začátku obtížná. Problematický byl nejen spor s jedním z bývalých nájemců prostor v objektu, ale také požadavek někdejšího zhotovitele přestavby UNISTAV a.s., PROMINECON CZ a.s. a Ridera Stavební a.s. za vícepráce.

V dubnu 2018 byla ukončena spolupráce se sdružením „Společnost STAMONT – VÍTKOVICE REVMONT, DK Poklad“, sestávající ze stavebních společností STAMONT – POZEMNÍ STAVITELSTVÍ a VÍTKOVICE REVMONT ENGINEERING, které zahájilo rekonstrukci v rámci druhé veřejné zakázky vloni v srpnu poté, co byl objekt v roce 2014 zakonzervován. Do tehdejšího výběrového řízení se přihlásilo 13 uchazečů. Vítěz soutěže chtěl objekt dostavět za cca 180 milionů korun  včetně DPH, přičemž podle projektu měla dostavba stát zhruba 240 milionů korun. Spolupráce byla ukončena kvůli problémům s dodržováním sjednaného harmonogramu, s kvalitou plnění i sporům ohledně ocenění víceprací.

Sdružení po městu požadovalo na základě ukončení smluvního vztahu finanční kompenzaci. K dohodě o narovnání došlo v červenci 2018. Částka k proplacení zhotoviteli byla stanovena na 3,5 milionu korun. Uzavřením dohody byly narovnány veškeré majetkoprávní vztahy vyplývající ze smlouvy o dílo, která zanikla 5. července 2018.

Modernizace Domu kultury Poklad si vyžádala od jejího zahájení v dubnu 2012 doposud částku téměř 52 milionů korun.

Milníky DK Poklad:

13. července 1958 – položení základního kamene nového kulturního domu v Porubě na dnešní ul. Matěje Kopeckého na mírové slavnosti. Stavbu na základě projektu Jiřího Petrusiaka a Čeňka Vorla prováděly Pozemní stavby Gottwaldov a měla být ukončena v roce 1960. Interiéry byly dílem Františka Michališe.

29. prosince 1961 – slavnostní otevření kulturního domu v Porubě pod názvem Klub pracujících Poruby (dnes Dům kultury Poklad). Jednalo se o jediné kulturní zařízení v největším ostravském sídlišti Poruba, kde tehdy žilo 50 tisíc obyvatel. Jeho projektanti pamatovali na divadelní sál pro 475 osob, loutkový a přednáškový sál s kapacitou 100 míst, baletní sál, klubovny a další. Od roku 1968 byl v provozu amfiteátr s letním kinem pro 1200 osob. Jeho provozovatelem byl prvotně Dopravní podnik města Ostravy, poté OKD. V současnosti je majetkem města Ostravy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyškov: Trhy se ve středu vrátí na Masarykovo náměstí

20:33 Vyškov: Trhy se ve středu vrátí na Masarykovo náměstí

Zájem nakupujících i prodejců byl v loňském roce na Masarykově náměstí pokaždé velký, 14. dubna se t…