Válečná nemocnice na Dukle vznikla v letech 1914 až 1915 a fungovala až do roku 1919, přičemž dřevostavba, která by měla být podle některých občanů nyní prohlášena za nemovitou kulturní památku, byla dle vyjádření památkářů prokazatelně realizována mezi lety 1950 a 1954, nikoliv v době válečného konfliktu. Z historického hlediska proto lze předpokládat, že objekt zde byl postaven v souvislosti s výstavbou sídliště na Dukle a sportovního areálu, nejspíše jako zázemí areálu. Na tomto tvrzení se shodují jak památkáři z Národního památkového ústavu, tak odborníci z úseku památkové péče pardubického magistrátu.
„Dřevěný objekt způsobem založení na betonových tvárnicích neodpovídá způsobu založení staveb typu polních nemocnic a stejně tak parametrům těchto staveb neodpovídají ani půdorysové a hmotové rozměry dotčeného objektu. Ten přitom není zaznamenán ani na leteckých snímcích z roku 1937 a 1950,“ podotýkají Zdeněk Tobiáš a Karel Falhaur z úseku památkové péče Magistrátu města Pardubic. Podle jejich slov by magistrát po posouzení dřevěného objektu v ulici V Ráji čp. 2113nedoporučil tuto stavbu k prohlášení za nemovitou kulturní památku, jelikož nedopovídá památkovým kritériím pro zápis do Ústředního seznamu kulturních památek ČR.
„S iniciátorem o zapsání objektu jako nemovité kulturní památky jsem se spolu s vlastníky z basketbalového klubu osobně sešel, abychom společně probrali fakta, která dokládají, že dřevostavba nikdy nebyla součástí areálu C. a K. válečné nemocnice. Vážím si toho, že uznal svůj krok jako unáhlený, dohodli jsme se, že navrhovatel svou žádost o zapsání objektu do Ústředního seznamu kulturních památek ČR stáhne a již tak učinil. Chci ubezpečit všechny sportovce, že nic nebrání v pokračování přípravných pracích na DUKLE SPORTOVNÍ. Jsme však připraveni hledat možnou formu a umístění připomínky C. a K. válečné nemocnice v městském obvodu pět, v této souvislosti jsem již oslovil pana starostu Rejdu,“ informoval náměstek primátora Jakub Rychtecký.
Stejně tak pozitivně rozhodnutí o stažení žádosti vnímají i členové BK Pardubice. „Za Basketbalový klub Pardubice, který je majitelem dotčeného objektu v ulici V Ráji, bych především poděkoval pracovníkům úseku památkové péče Magistrátu města Pardubic a pracovníkům Národního památkového ústavu, kteří bleskurychle uvedli vše na pravou míru a potvrdili tak naše přesvědčení o tom, že nemovitost v majetku klubu není pozůstatkem vojenského lazaretu z počátku 20. století. DUKLA SPORTOVNÍ je pro náš klub zcela zásadní v dalším vývoji a směřování. Jsme rádi, že projekt nebude ničím brzděn a věříme, že se v blízké budoucnosti stane z projektu realita,” podotýká za BK Pardubice manažer klubu Tomáš Urban.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV