Pardubice: Pietní území Zámeček dostane novou tvář a duši

31.01.2017 9:17 | Zprávy

Statutární město Pardubice má zájem v rámci Integrované územní investice (ITI) Hradecko-pardubické aglomerace čerpat dotace na projekt „Rekonstrukce a modernizace Památníku Zámeček“. Cílem je zefektivnit prezentaci a zároveň posílit ochranu a rozvoj kulturního a přírodního dědictví, jehož součástí tato památka je.

Pardubice: Pietní území Zámeček dostane novou tvář a duši
Foto: Archiv
Popisek: Pardubice

V současné době je projekt ve fázi předprojektové přípravy. Zastupitelé města včera jednoznačně podpořili ideový záměr, který bude podkladem pro vypsání architektonické soutěže. „Celkové náklady v této fázi přípravy projektu odhadujeme na 15 milionů korun. V Pardubicích z mého pohledu nemáme historicky významnější místo, které by si zasloužilo důstojné a nadčasové řešení, jež osloví nejen pamětníky, ale i budoucí generace. Hlavní ideou je, aby prostor Památníku Zámeček sloužil nejen ke vzpomínce obětí druhého stanného práva, které byly v místě popraveny, ale i k uchování památky obětí nacistického režimu regionů Pardubicka, Královéhradecka a Kolínska. Paměť místa je navržena ve čtyřech rovinách, jež na sebe tematicky navazují a neohraničují se pouze na území popraviště, v konceptu však pracujeme i s přilehlým parkem,“ uvádí náměstek primátora Jakub Rychtecký zodpovědný za kulturu a cestovní ruch, který má projekt na starosti.

Jedná se o roviny paměť doby, paměť mrtvých, paměť zmizelých a tou poslední je rovina paměti živých. Každá z těchto tematických pamětí pak bude různým způsobem připomínat hrůzy války a jejich oběti. „Paměť lidí, respektive historická paměť národa je zvláštní. Možná v sebeobraně, možná trochu z pohodlnosti z paměti vymazáváme to nepříjemné. Ale nikdy nesmíme z paměti vytěsnit hrdinský boj našich předků za to, abychom dnes my mohli žít dobře a šťastně. Jsem si jistý, že navržená koncepce Památníku Zámeček tomu napomůže,“ komentuje projekt primátor Martin Charvát.

Plánované otevření nové expozice pro veřejnost proběhne na jaře roku 2020 a bude navazovat na již existující takzvanou Bartošovu stezku v ulicích města. Ideová úprava pietního území a expozice probíhá za průběžných konzultací se zástupci Československé obce legionářské (majitelem Larischovy vily), zástupci průmyslového podniku Foxconn, Východočeského muzea (majitele některých sbírek) a městskou částí Pardubice IV. Na projektu pracuje jednadvacetičlenný projektový tým. Městu se pro projekt podařilo získat špičkové odborníky, pana doktora Vojtěcha Kyncla s paní doktorkou Jedličkovou, kteří jsou nositeli ideového návrhu přestavby památníku včetně expozic a mají s podobnými projekty řadu zkušeností. „Z průběhu příprav mám velmi dobrý pocit. Zavčasu zvažujeme i možné provozní varianty. Jako nejvhodnější se nám z pohledu tematického a odborného zajištění, ale i nákladů jeví spojení se státní příspěvkovou organizací - Památníkem Lidice, se kterým chceme v co nejbližší době začít jednat o možné spolupráci,“ objasňuje náměstek Jakub Rychtecký.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový Bor: Oprava vstupní brány Lesního hřbitova

22:42 Nový Bor: Oprava vstupní brány Lesního hřbitova

Nový Bor zahájil opravu vstupní brány, postranních branek a přilehlých zídek na Lesním hřbitově. Do …