Karlovo náměstí je vůbec největší pražské náměstí. Spíš než jako náměstí ho ovšem lidé vnímají jako park nebo frekventovaný uzel hromadné i automobilové dopravy. Parková úprava náměstí z 19. století, za kterou stojí významný zahradní architekt František Thomayer, je ostatně i památkově chráněna. V současné době však náměstí působí zanedbaným dojmem.
„Karlovo náměstí je jedním z nejdůležitějších veřejných prostranství v Praze. Jeho dnešní podoba je však již delší dobu neudržitelná. Jsem proto ráda, že jsme nyní nalezli řešení, které umožní se v krátké době dobrat ke kvalitnímu návrhu,“ říká primátorka Adriana Krnáčová.
O tom, že si Karlovo náměstí zaslouží revitalizaci, se mluví už od 90. let. Žádný z dosud vzniklých návrhů se však nepodařilo dovést do konce, protože každá ze zainteresovaných stran má velmi odlišná očekávání. „Revitalizace Karlova náměstí je komplikovanější úkol, než by se mohlo zdát. Na jedné straně totiž stojí požadavky památkové péče na zachování Thomayerova konceptu parkového náměstí – a zároveň je třeba náměstí upravit tak, aby mohlo i v 21. století sloužit jako příjemné místo k pobytu či společenskému a kulturnímu vyžití,“ uvádí Ondřej Boháč, ředitel IPR. Zadání soutěžního dialogu bude vycházet z prověřovací studie, kterou vytvořil IPR v roce 2016.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV