„Pracovníci procházejí pečlivým výběrem ještě ve své domovské zemi, kde jsou posuzovány jejich kvalifikační i osobnostní předpoklady. Zde v Písku se stanou kmenovými zaměstnanci firmy. Preferovány budou manželské nebo partnerské páry,“ říká starostka Eva Vanžurová. Tím by městu měla být poskytnuta určitá záruka, že s lidmi z Balkánu nebudou v jejich novém dočasném domově problémy.
V městské průmyslové zóně v současnosti působí 13 firem zaměstnávajících zhruba 4000 lidí. Nedostatek pracovní síly, s nímž se průmyslové podniky potýkají, je často řešen náborem tzv. agenturních pracovníků ze zahraničí. „Dle současné legislativy nemáme jako samospráva prakticky žádnou možnost ovlivňovat strukturu ani pohyb takovýchto lidí a minimalizovat případné negativní dopady pracovní migrace na život ve městě,“ vysvětluje Eva Vanžurová. Proto město přivítalo, když společnost Faurecia nabídla, že se při získávání nových pracovníků zapojí do zmiňovaného státního programu. „Srbové jako stálí zaměstnanci Faurecie postupně nahradí v uvedeném počtu právě problematické agenturní pracovníky z různých zemí. Město bude mít o zaměstnancích ze Srbska trvalý přehled a bude tak moci lépe přispět k jejich dobrému soužití s obyvateli Písku,“ říká starostka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV