Plzeň: V hale bývalého depa vznikne centrum robotiky

12.03.2015 17:48

Jedna z hal v bývalé vozovně městských dopravních podniků v Cukrovarské ulici v Plzni se změní v centrum robotiky. Po menších úpravách v ní vzniknou prostory pro volnočasové kroužky a aktivity dětí. Počítá s tím projekt Správy informačních technologií města Plzně (SIT), která nyní získala industriální objekt do výpůjčky. Cílem centra je podpořit a rozvíjet technické a přírodovědné znalosti dětí, a to zejména v oblastech konstrukce, strojírenství, elektrotechnika, robotika, informační technologie. Lektoři se budou současně snažit podchytit talenty z řad dětí a jim se individuálně věnovat.

Plzeň: V hale bývalého depa vznikne centrum robotiky
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

„Centrum bychom chtěli spustit od ledna 2016, nabídneme kolem 20 atraktivních kroužků a aktivit pro veřejnost,“ uvedl ředitel SIT Luděk Šantora.
 
V kurzech se děti seznámí se základy robotiky, k dispozici budou mít například 3D tiskárny, na nichž si vytisknou kus stroje, v dílnách si pak vyrobí například podvozek ze dřeva, na nějž namontují řídicí jednotky, pomocí jednoduchého programování začnou stroj ovládat. Kroužky budou zaměřeny i na tzv. drony. „Děti si s nimi zalétají, poznají, jak jsou konstruovány, samy si zkusí naučit stroj rozpoznávat překážky a podobně,“ uvedl Luděk Šantora. Součástí haly jsou i montážní šachty, jednu z nich plánuje SIT zaplnit vodou, účastníci kurzů si díky tomu otestují fungování robotů pod vodou. Prostranství před halou poslouží letecké škole.
 
„Je to způsob, jak rozvíjet u dětí a mladých lidí vztah k moderním technologiím, což se jim v životě určitě bude hodit,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Podle jeho slov se plánuje také užší spolupráce s Masarykovou základní školou, jež se chce začít profilovat jako technická a prostory haly i lektory bude využívat v dopoledních hodinách.
 
Výpůjčku bývalé opravny autobusů odsouhlasili dnes na svém jednání radní města, je na dobu neurčitou. SIT počítá pouze s menšími úpravami objektu, ty se budou týkat výměny elektroinstalace, zajištění topení a přepažení části haly stěnou tak, aby vznikla učebna a dílny. Přesné náklady vyčíslí projektová dokumentace, jež se nyní zpracovává, předpokládají se kolem jednoho milionu korun.
 
Správa informačních technologií už v Plzni provozuje Dům digitálních dovedností, což je moderní volnočasové centrum zaměřené na vzdělávání s nejnovějšími informačními technologiemi. Vzniklo před rokem v objektu bývalého Amerického centra v Dominikánské ulici, aktuálně nabízí kolem 50 kurzů pro veřejnost.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: plzen.eu

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Klienti Naděje pomáhají s venčením psů v útulku

7:37 Mladá Boleslav: Klienti Naděje pomáhají s venčením psů v útulku

O lidech bez domova se obecně ví, že milují čtyřnohé kamarády a velmi často si je pořizují jako své …