„Jsem velmi rád, že o startovací bydlení je u ekonomicky aktivních mladých lidí velký zájem. Ukazuje se, že kritéria a podmínky jsme nastavili správně. Velkou část žadatelů tvoří mladé páry a lidé, kteří dojíždí do Pardubic za prací z okolních obcí a rádi by se v našem městě usadili a založili rodinu. S novými nájemníky uzavře město nájemní smlouvu na čtyři roky. V prvních třech letech zaplatí za metr čtverečný 50 korun a energie, v posledním čtvrtém roce pak 80 korun a energie,“ shrnul podmínky startovacího bydlení náměstek primátora Jakub Rychtecký zodpovědný za sociální politiku, podle kterého je třeba mladé rodiny a lidi motivovat, aby ve městě bydleli. „Jsme univerzitním městem se spoustou pracovních příležitostí, ale také s vysokými náklady za bydlení. Sehnat cenově dostupné bydlení po deregulaci nájemného, kdy se ceny na trhu v Pardubicích pohybují okolo 145 korun za metr čtvereční je pro mladé lidi problém, proto raději za prací do města jen dojíždějí nebo se stěhují do okolních obcí. Prostřednictvím startovacího bydlení je motivujeme, aby zůstali ve městě nebo se do něj přestěhovali,“ připomněl jeden z hlavních cílů náměstek Jakub Rychtecký
Město Pardubice se potýká s úbytkem obyvatel, včetně ekonomicky aktivních lidí ve věku od 18 do 30 let. Ještě před několika lety žilo v Pardubicích o 2000 lidí této věkové kategorie více, než nyní. Dnes tvoří pouze 15 procent pardubické populace. „Mezi velkými městy jsme třetím nejstarším městem v republice. Startovacím bydlením tento problém nevyřešíme, je však třeba ho vnímat jako jasný signál mladým perspektivním lidem, že si jich město váží a chce jim ulehčit start při zakládání rodiny a na začátku pracovní kariéry a otevřít jim možnost spořit alespoň část peněz na pořízení vlastního bydlení v Pardubicích,“ dodal náměstek Rychtecký.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV