Jak to všechno začalo
Nápad zřídit trutnovskou Galerii draka sahá do roku 2004, kdy si občanské sdružení Trutnov – město draka ve svých stanovách vytyčilo své hlavní ideové cíle. Dnešní realizace jednoho z nich by však nebyla možná bez evropské dotace a rovněž bez finanční spoluúčasti města Trutnova. Jedná se o společný projekt českého Trutnova a polské Lubawky, příznačně pojmenovaný „Kulturní setkání na česko-polské hranici“, který byl podpořen z Operačního programu Přeshraniční spolupráce 2007 – 2013 ČR – PR, oblast podpory Podpora rozvoje cestovního ruchu, reg. č. PL.3.22/2.2.00/09.01575.
Na co se mohou návštěvníci galerie těšit?
Ideový námět sdružení tvůrčím způsobem zrealizoval výtvarník a scénograf Robert Smolík. Vytvořil stálou expozici, která má ambici uspokojit všechny generace návštěvníků. Ti zde najdou atraktivní mechanické divadlo ztvárňující samotnou trutnovskou legendu o drakovi, dále četné instalace zvukové, světelné, haptické. To vše doplní kouzla moderní techniky, např. hologram draka apod.
Drak v hlavní roli
Drak v této expozici bude představen jako mnohovrstevnatý symbol Trutnova a zároveň jako neuchopitelné mystérium. To ostatně potvrdí i promítání dokumentů o jednotlivých ročnících dračích slavností Už ho nesou!, ale i postupné představování dalších dračích měst z Česka i ze zahraničí. Stálou expozici budou doplňovat komorní projekty – autorská čtení, výtvarné dílny, hudební pořady, přednášky i menší výstavy.
Začínáme…
Startovací akcí bude výstava fotografií z minulých ročníků dračích slavností, a to i pro polské návštěvníky (měkká aktivita projektu). Pro ně je hned na jaro příštího roku naplánována i komentovaná prohlídka GD.
Další akce kalendáře GD se budou operativně odvíjet od časových možností umělců a osobností, které chceme do GD pozvat a s nimiž průběžně jednáme. Samostatnou kapitolou je pak využití venkovních prostor školního dvora, který umožní organizovat víkendové akce většího rozsahu a který GD poskytne nezbytné zázemí pro jejich pořádání.
Praktické info pro návštěvníky
Otevřeno bude celoročně, šest dní v týdnu. Zavíracím dnem, jak je v obdobných zařízeních zvykem, bude pondělí. Otevřeno bude 5 – 6 hodin každý den podle ročního období + možnost přijetí objednaných skupin mimo otevírací dobu. Ideální budou skupiny po 12-ti návštěvnících (počet míst u stolu s mechanickým divadlem), ale lze vpustit až dvojnásobné množství lidí. Prohlídka bude trvat do 30 minut – jedná se o interval, po kterém bude vpuštěna následující skupina. Do GD bude umožněn vstup zcela zdarma a tak tomu bude po dobu pěti let. GD je připravena i na návštěvu vozíčkářů – je vybavena potřebnou plošinou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: trutnov.cz