Valašské Meziříčí: Kameny zmizelých připomínají oběti holocaustu

13.08.2021 7:35

Na celkem 15 dlažebních kostek se jménem jedné z obětí nacistického režimu, datem narození a také místem násilné smrti v koncentračním táboře, mohou nově narazit lidé při procházce Valašským Meziříčím. Nacházejí se v místech, která před válkou obývaly židovské rodiny.

Valašské Meziříčí: Kameny zmizelých připomínají oběti holocaustu
Foto: Redakce
Popisek: Náměstí ve Valašském Meziříčí

Hlavní část projektu Československé historické dědictví – kameny zmizelých dětí, realizovaného společně s městem Čadca dokončuje Valašské Meziříčí. „Členové rady města spolu s dětmi z mateřské školy Kraiczova osadili v úterý 10. srpna čtyři kameny připomínající rodinu Hellerových v ulici Sokolská před místním gymnáziem. Jedná se o místo, které před násilným odsunem do Terezína obýval místní právník a předseda židovské náboženské obce s rodinou. Také dalších 11 kamenů rozmístěných po městě je připomínkou na naše židovské spoluobčany a zejména děti, jejichž život násilně ukončil nacistický režim,“ vysvětlila místostarostka Yvona Wojaczková.

Podle jejích slov je důležité, že se osazení kamenů zmizelých zúčastnily také děti z MŠ Kraiczova. „Ani po 79 letech nesmíme zapomínat na hrůzy nacismu a druhé světové války. Je nezbytné toto temné období našich dějin citlivě vysvětlovat dalším generacím, aby se už nikdy nemohlo opakovat,“ je přesvědčena místostarostka Wojaczková.

V rámci projektu Československé historické dědictví – kameny zmizelých dětí nechala valašskomeziříčská radnice už dříve zasadit u základních škol Křižná, Masarykova, Šafaříkova, Vyhlídka a Žerotínova deset kvetoucích stromů druhu Zmarlika Jidášova. Ty navíc letos na jaře doplnily tzv. Hvězdy smíření, tvořené stejným počtem záhonů žlutých krokusů ve tvaru Davidovy hvězdy.

Památná místa, související s životem židovských obyvatel Valašského Meziříčí a Čadce, přiblíží také stručný tištěný průvodce a nové informační tabule. Chybět nesmí ani on-line workshopy pro žáky základních škol na české a slovenské straně, zaměřené na historii židovských obyvatel v obou zmíněných městech.

Projekt Československé historické dědictví – kameny zmizelých dětí je realizován v rámci Fondu malých projektů. Jeho náklady činí 29 700 Euro (cca 766 tisíc Kč) a z 85% jsou financovány z prostředků Evropského fondu regionálního rozvoje a programu přeshraniční spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Česká republika.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Pátá Švabinského luneta bude zdobit Muzeum Kroměřížska

22:09 Kroměříž: Pátá Švabinského luneta bude zdobit Muzeum Kroměřížska

Mozaikovou lunetu Maxe Švabinského s názvem Budovatelé Národního divadla budou moci již brzy obdivov…