Vsetín: Na debatu o spalovně přišlo přes sto lidí. Pro spalovnu nezvedl ruku nikdo

12.12.2018 17:37

Více než stovka občanů Vsetína si přišla poslechnout odborníka na odpadové hospodářství Ivo Kropáčka na debatu Otevřeně o spalovně.

Vsetín: Na debatu o spalovně přišlo přes sto lidí. Pro spalovnu nezvedl ruku nikdo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolní náměstí ve Vsetíně
reklama

Expert Hnutí DUHA nejprve prezentoval základní informace o odpadech a aktuálních možnostech jeho likvidace a pak více než hodinu trpělivě odpovídal na dotazy občanů. "V debatě padlo hned několik alternativ, jak řešit problematiku odpadů bez výstavby problematické spalovny," uvedl Michal Berg ze spolku Vsetínské fórum, který debatu pořádal. "Z dotazů a reakcí bylo zjevné, že občané v sále si spalovnu na Vsetíně nepřejí. Na dotaz jednoho z občanů, kdo chce v Luhu spalovnu, nezvedl ruku nikdo," dodal Michal Berg.

Hlavním problémem spalování odpadu je podle Ivo Kropáčka tlak na to, aby se méně recyklovalo. "Pokud máme splnit celoevropsky schválenou míru recyklace, což je 65% v roce 2030, nebude zkrátka odpadu pro spalovnu ve městě dostatek a bude se muset dovážet. My jako Hnutí DUHA nejsme proti spalovnám jako takovým, ale preferujeme spíše rozšířit kapacitu již existujících spaloven v Praze a Brně, než stavět nové a nevyzkoušené technologie v malých městech," vysvětluje Ivo Kropáček. Podle něj zhruba třetinu komunálního odpadů tvoří biologicky rozložitelný odpad, a jeho sběr do tzv. hnědých popelnic nebo kompostérů je tak první věcí, kterou by mělo město pro řešení odpadového hospodářství dělat.

Část dotazů občanů se týkala rizika, které spalovna v blízkosti centra města představuje. Podle Ivo Kropáčka je zjevné, že ke zhoršení emisní situace dojde, je pak na občanech města a politické reprezentaci, zda to zhoršení budou akceptovat. "Plyn je čisté palivo, odpad je špinavější. Existují i jiné alternativy, jak energeticky zpracovávat odpad s menším rizikem, například v podobě bioplynové stanice. Pro Vsetín by mohla být zajímavá také výtopna, která bude spalovat tuhé alternativní palivo, které se vyrábí z odpadu, společně s biomasou. Té je díky lesům všude okolo Vsetína dostatek," uvedl Kropáček.

Jedním z argumentů pro výstavbu spalovny je údajné navýšení poplatků za odpad až na pěti nebo desetinásobek poté, co bude zakázáno skládkování spalitelného materiálu. Podle Kropáčka je tato obava přehnaná, i když k nárůstu určitě dojde. "Není pravda, že pokud nebude spalovna, tak poplatky za odpady mohou vyrůst o pěti nebo desetinásobek. Ano, cena za zpracování odpadů bude růst, ale zdaleka ne tolik. Cílem je snížit množství odpadu, proto by měla města zavádět motivační systémy, aby ten, kdo vyprodukuje méně odpadů, také platil méně," uvedl Kropáček. Jako příklad uvedl platby za elektřinu nebo vodu. Za ty také každý patí podle toho, kolik spotřebuje, a nikoli paušál, jako za odpad.

Záznam z debaty bude k dipozici na webové stránce http://www.vsetinskeforum.cz/spalovna, na ní lidé najdou také další informace k celému projektu. Pro získání aktualit o tématu je možné zadat svůj email a nechat si poslat od spolku Vsetínské fórum aktuální informace.

Další debatu k témat spalovny pořádá přímo město Vsetín v pondělí 17.12. od 17 hodin v budově městského úřadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomouc: Nová okna i teplejší kabát pro byty na Nových Sadech

20:04 Olomouc: Nová okna i teplejší kabát pro byty na Nových Sadech

Dům s byty pro seniory v Handkeho ulici na Nových Sadech má novou fasádu. Rekonstrukce přináší větší…