Zlín: Občané se zapojili do přípravy nové strategie rozvoje města

10.10.2020 6:31

Statutární město Zlín zapojilo do přípravy Strategie rozvoje statutárního města Zlína do roku 2030 – ZLÍN 2030 své občany. Město chtělo znát názor na rozvoj Zlína jak ze strany obyvatel, tak i stran osob z podnikatelské sféry. K průzkumu spokojenosti město využilo anketního šetření.

Zlín: Občané se zapojili do přípravy nové strategie rozvoje města
Foto: zlin.eu
Popisek: Letecký pohled na centrum města Zlín

„Názory zlínských občanů a zástupců podniků, které vyjádřili v anketě, jsou pro tvorbu strategického dokumentu velmi cenné. Jejich tipy a připomínky přispějí ke kvalitnímu zpracování strategie rozvoje města, která bude odrážet reálně potřeby obyvatel i podnikatelů,“ uvedl primátor města Zlína Jiří Korec.

Prostřednictvím anketního šetření se do průzkumu zapojilo 993 osob žijících či studujících ve Zlíně. Z výsledků šetření vyplynulo, že většina respondentů je s kvalitou života ve městě spokojena. Respondentům se nejvíce líbí parky, zeleň a příroda, dále oceňují architekturu, celkový klid, kulturu a atmosféru města. Projevili spokojenost i s kvalitou životního prostředí. Pozitivní skutečností je, že se většina lidí, kteří se šetření účastnili, cítí ve městě bezpečně.

Nejvíce respondentům chybí vetší počet kulturních akcí, moderní nádraží, možnosti parkování a dořešení dopravní situace ve městě. Výhrady k bydlení měla třetina respondentů. Jako nejčastější důvody nespokojenosti s bydlením ve Zlíně lidé uváděli málo bytů, drahé nemovitosti a nájmy, problém s parkováním, problémy s hlučností a hustou dopravou. Přednostně by respondenti doporučovali podporovat zlepšení dopravy a bydlení ve městě.

Po obyvatelích se měli možnost k rozvoji města vyjádřit i zástupci vybraných podniků. Cílem průzkumu, bylo zjistit názory na podnikatelské prostředí ve městě. Podniky se vyjadřovaly k podnikatelskému klimatu, kvalitě služeb, správě a rozvoji města, uváděly, jaké problémy považují za nejzávažnější a jaké jsou jejich plány do budoucna.

Dotazníkového šetření se zúčastnilo celkem 45 respondentů z řad podnikatelů a živnostníků podnikajících ve Zlíně. Podnikatelé nejsou ve městě Zlíně nespokojeni, ale nevyjádřili ani výraznou spokojenost (spokojeni jsou zejména s kvalitou života na území města a s dodavateli v regionu). Většina respondentů neplánuje podnikání ve městě Zlíně ukončit ani přemístit podnikání do jiného území. Mezi nejčastěji uváděná pozitiva místního podnikatelského prostředí dle respondentů patří podnikatelská tradice ve městě spojená s osobností Tomáše Bati, ze které vychází pracovitost místních lidí, také spolupráce a vzájemná podpora mezi podnikateli v regionu, s místní vysokou školou, s Úřadem práce. Bariéry rozvoje vidí především v nedostatku kvalifikované pracovní síly. Podnikatelé prioritně a shodně s jednotlivými respondenty z řad zlínských občanů doporučují prioritně řešit dopravu ve městě – parkování, údržbu a opravy silnic i dopravu do města.

Anketní průzkum spokojenosti obyvatel města Zlína a průzkum podnikatelského prostředí realizovala společnostPROCES – Centrum pro rozvoj obcí a regionů.

Výstupy z anketního šetření spokojenosti občanů a výstupy z průzkumu podnikatelského prostředí ve zkrácené verzi jsou k dispozici v příloze tiskové zprávy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Frýdek-Místek: Ve městě začaly působit terapeutické skupiny pro mladé

16:14 Frýdek-Místek: Ve městě začaly působit terapeutické skupiny pro mladé

Duševní zdraví a osobní rozvoj mladé generace podporují nově otevřené tzv. terapeutické a seberozvoj…