Bauer (ODS): Chceme napravit nespravedlnost

11.09.2019 16:34

Při očekávaném hlasování Poslanecké sněmovny o novele zákona o důchodovém pojištění podpoří občanští demokraté její senátní verzi. Do té senátoři zahrnuli původní návrh ODS, podle kterého by nárok na zvýšení důchodu o tisíc korun vedle lidí nad 85 let získali všichni senioři, kteří jsou v důchodu 25 let a déle. V praxi by to pomohlo především více než 140 tisícům seniorek, které vychovávaly děti v době socialismu, odcházely do důchodu dříve a jejich celkově nízké výdělky jim neumožnily dosáhnout na důstojné penze.

Bauer (ODS): Chceme napravit nespravedlnost
Foto: ods.cz
Popisek: Poslanec Jan Bauer
reklama

„Děkuji senátorům za věcný přístup a podporu. Vláda sice v poslední novele nahodile stanovenou věkovou hranicí zvýšila důchod nejstarším seniorům, zapomněla ale na znevýhodněnou skupinu žen, které stanovenou věkovou hranici nepřesáhly, v důchodu jsou ale delší dobu než pětaosmdesátníci a pobírají velmi nízké penze. Na plénu proto budeme apelovat na kolegy napříč politickým spektrem, aby navrženou úpravu jako rozumný kompromis podpořili,“ uvedl místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku a poslanec ODS Jan Bauer. Upozorňuje přitom, že na rozdíl od dlouhodobých plánů ministerstva práce a sociálních věcí může toto opatření zlepšit situaci těch nejpotřebnějších téměř okamžitě.

Jan Bauer současně připomíná, že aktuální návrh schválený Senátem byl konzultován s resortem práce a sociálních věcí a ministryně Maláčová s ním principiálně vyslovila souhlas, oficiální negativní stanovisko však opřela o argument chybějících financí ve státním rozpočtu.

„Je věcí vlády, jak si zorganizuje státní finance. A pokud miliardami dotuje lidi, kteří pomoc nepotřebují, měla by umět najít dvě miliardy pro lidi, kteří si sami pomoci nemohou,“ doplňuje Bauer. Podle ODS vláda může například zrušit plošné slevy na jízdném.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KSČM: Není bezpečnostním ani ekonomickým zájmem ČR zapojit se do 'obchodní války‘

6:32 KSČM: Není bezpečnostním ani ekonomickým zájmem ČR zapojit se do 'obchodní války‘

Stanovisko VV ÚV KSČM k průběhu a výsledkům návštěvy ministra zahraničních věcí Spojených států M. P…