Jedná se o zcela ojedinělý nález nejen v národním, ale i ve středoevropském měřítku, vyrobený na našem území mezi 9. a 10. stoletím.
„Nálezce našel v lese při okraji obce Bašnice zkorodovanou železnou sekeru. Správně odhadl, že by mohlo jít o cenný předmět. Obratem kontaktoval pracovníky hradeckého Muzea východních Čech, kteří při důkladném prozkoumání zjistili, že podle způsobu provedení a výzdoby sekery jde o zcela ojedinělý nález. Můžeme ho datovat mezi deváté a desáté století,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, do jejíž gesce spadá oblast kultury.
Jedná se totiž o železnou sekeru-bradatici s obdélníkovou čepelí a obloukovitým břitem. Dolní část čepele je zúžená v místě paty a s násadním otvorem je spojena úzkým krčkem. V ose násadního otvoru jsou částečně dochovány ostny, týl sekery je tupý a má obdélníkový průřez. Na obou stranách čepele jsou vyobrazeny dvojice ptáčků, nad nimi v místě připojení krčku je křížek a na jedné straně pod dvojicí ptáčků jsou ještě dvě hvězdy a křížek. Po obvodu čepele prochází linie, která je v pravidelných odstupech přesekávaná krátkými čárkami. Tato linie pokračuje až na týl a stejným způsobem jsou zdobeny i násadní trny. Na hřbetu je pět trojúhelníků, obrysy dalších tří trojúhelníků jsou na týlu sekery. Výzdoba je provedena tauzií a plátováním, což je na raně středověkých sekerách poměrně výjimečné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV