Izolace Rumunska? Tak to ne. Orbán poslal jasný vzkaz z Maďarska

11.05.2025 9:35 | Monitoring

Maďarsko vzkazuje rumunskému lidu i jeho budoucímu prezidentovi, že stojí na straně jednoty, nikoli rozdělení. Premiér Viktor Orbán ujistil, že Budapešť nepodpoří žádnou formu politické izolace Rumunska ani jeho představitelů. Prohlásil to po vítězství George Simiona v prvním kole opakovaných prezidentských voleb v Rumunsku, přičemž ho označil za hlas pro Evropu národů. Maďarsko se podle Orbána chce podílet na společném úsilí o obranu křesťanských hodnot a národní suverenity.

Izolace Rumunska? Tak to ne. Orbán poslal jasný vzkaz z Maďarska
Foto: Repro Youtube
Popisek: Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán možnému budoucímu rumunskému prezidentovi v pátek ve městě Tihany u Balatonu vzkázal, že Rumuni a Maďaři jsou a zůstanou plnoprávnými občany Evropské unie a musí se v boji za křesťanství a suverenitu spoléhat jeden na druhého.

Zdůraznil, že jeho vláda nepodporuje žádnou izolaci ani odvetná opatření vůči Rumunsku. Připomněl, že v debatě rumunských prezidentských kandidátů George Simion řekl, že „nyní nastal čas pro Evropu národů, křesťanskou Evropu, v níž budeme bojovat za naše právo být evropskými občany“. Budapešť s tím podle Orbána plně souhlasí.

Orbán také zdůraznil, že Maďaři žijí v historicky osudovém společenství s Rumuny. „Nebudeme zasahovat do probíhající prezidentské volební kampaně v Rumunsku, ale posíláme toto poselství odsud, ze středu Karpatské kotliny, z tohoto symbolického místa, abychom ujistili rumunský lid a jeho budoucího prezidenta, že stojíme na základě jednoty a spolupráce, a proto nebudeme podporovat žádnou izolaci nebo politické represe vůči Rumunsku a jeho představitelům,“ dodal maďarský premiér.

 

 

V prvním kole opakovaných prezidentských voleb v Rumunsku vítězí lídr pravicové Aliance za sjednocení Rumunů (AUR) George Simion se ziskem téměř 41 procent hlasů. Do druhého kola, které je naplánováno na 18. května, postoupil také nezávislý kandidát a starosta Bukurešti Nicušor Dan s 21 % hlasů.

Podle politických analytiků by Simionovo vítězství mohlo přivést Rumunsko do izolace, znejistit soukromé investory a vnést nestabilitu na východní křídlo Severoatlantické aliance. Simion se netají tím, že za svůj vzor považuje současného šéfa Bílého domu Donalda Trumpa

Prezident se v Rumunsku volí na pět let. Hlava státu má vliv především na zahraniční politiku, zastupuje Rumunsko na summitech EU a Severoatlantické aliance. Vede nejvyšší radu obrany, která odpovídá za obrannou strategii a národní bezpečnost země.

„Toto není jen volební vítězství, je to vítězství rumunské důstojnosti. Je to vítězství těch, kteří neztratili naději, těch, kteří stále věří v Rumunsko, svobodnou, respektovanou a suverénní zemi,“ řekl po sečtení hlasů Simion.

Simion kritizuje poskytování vojenské pomoci Ukrajině, kritizuje EU a názorově se staví po bok maďarského premiéra Viktora Orbána a říká, že rozumí Trumpovi v jeho snaze vybudovat znovu skvělou Ameriku. On by prý chtěl totéž udělat s Rumunskem.

Prezidentský kandidát se nedávno nechal vidět po boku Calina Georgeska, nezávislého kandidáta, který vyhrál první kolo prezidentských voleb z konce roku 2024, ale rumunský ústavní soud tyto volby zrušil s tím, že Georgescu byl podporován třetí stranou ze zahraničí. Georgescu označil tyto další volby za podvod a Simion sliboval, že navrátí demokracii.

Simionův příklon k politice Donalda Trumpa připomíná komentátor Michal Sirový. „Naprosto souhlasíme s ideologií MAGA. Jsme trumpovská strana,“ cituje Sirový Simiona a dodává, že jde o „vyjádření vítěze I. kola rumunských voleb a dost možná i vítěze druhého kola“, který přitom sedí s ODS v Evropském parlamentu ve frakci Evropských konzervativců (ECR).

Profesor Glenn Diesen při komentování výsledků voleb proto nadhodil otázku, zda i tentokrát dojde k anulování voleb, protože vyhrál „nevhodný“ kandidát. „Georgeskovo volební vítězství bylo anulováno a bylo mu zakázáno kandidovat. Na jeho místo nastoupil jeho spojenec Simion, který zvítězil se 41 %. Druhý v pořadí získal 21 %. Média již Simiona delegitimizují jako ‚tvrdého pravičáka‘ a ‚Trumpova fanouška‘. Zasáhne EU?“ ptá se Diesen.

Pokud Simion volby vyhraje a výsledek zůstane v platnosti, mohlo by to podle Diesena pomoci k míru na Ukrajině. „NATO utrpělo na rumunské frontě zdrcující volební porážku a existuje reálné riziko, že pokud i v příštím kole zvítězí protiválečný kandidát George Simion, může nastat mír,“ věří Diesen podle dřívějších vyjádření Simiona, který je pro zastavení jakékoliv vojenské pomoci Ukrajině.

Před sídlem Simionova Svazu pro sjednocení Rumunů (AUR) v Bukurešti, kde se konal novinářský mítink k vítězství Simiona v prvním kolem opakovaných prezidentských voleb, vystoupil s projevem gratulant a vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa Brian S. Brown, jenž si v průběhu svého projevu, v němž hovořil i o prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi, nasadil obligátní kšiltovku s nápisem Make America Great Again. A nikdo se nedivil, protože Trump se Simionem k sobě mají hodně blízko.

„Myslím si, že změny prospívající Evropě začaly se zvolením Giorgie Meloniové do čela Itálie. Simion je jednou z dalších pozitivních věcí a doufám, že jich bude přibývat,“ řekl na místě Brian S. Brown ParlamentnímListům.cz.

„Ostatně můj dnešní projev byl věnovaný českému prezidentovi a demokratovi Václavu Havlovi. Nemůžeme žít ve lži, což Havel hlásal. Věděl, o čem mluví, protože v dobách komunismu byli lidé ve východním bloku nuceni žít ve lži. Dnes tu máme jinou formu totality skrývající se pod termínem liberalismus. To není o demokracii, to je o používání pojmu demokracie k vlastním sobeckým cílům. To není pravdivá demokracie. A stejné je to s pojmem svoboda. Nemáme rádi Calina Georgescu, takže ho vyřadíme z politické soutěže. To je šílené a lidé jsou opět tlačeni k tomu, aby akceptovali tyto lži,“ sdělil s tím, že lidé v Evropě se nicméně probouzejí, protože nechtějí být kontrolováni Bruselem.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 30 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

O takovejch demokratech ve "vyspělé západní liberální demokracii" a jejich "demokratickejch volbách", Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVlastík1 , 11.05.2025 10:09:23
si může strejda Putin a strejda Si Ťin-pching, nechat jenom zdát. Navíc když Putin zakázal korespondenční volbu jako netransparentní. A tihle EUšašci maj tu drzost posílat do "méně vyspělejch demokracií" pozorovatel aby dohlíželi na regulérnost voleb. To nevymyslíš.

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Už nic nedostanete.“ Prague Pride v ohrožení? V zámoří se to valí jako lavina

4:40 „Už nic nedostanete.“ Prague Pride v ohrožení? V zámoří se to valí jako lavina

Pořadatelé duhových LGBTQ+ průvodů řeší v USA po zvolení Donalda Trumpa prezidentem problém v podobě…