Hejtman Vondrák: Zabírání zelených ploch snižuje revitalizace brownfieldů

09.07.2020 6:28 | Zprávy

Na území Moravskoslezského kraje je skoro 500 identifikovatelných objektů, splňujících kritéria pro označení brownfield. Jejich databázi spravuje a pravidelně aktualizuje krajská společnost Moravskoslezské Investice a Development (MSID), která má mimo jiné za cíl napomoci jejich revitalizaci, a to s využitím evropských, státních nebo krajských zdrojů.

Hejtman Vondrák: Zabírání zelených ploch snižuje revitalizace brownfieldů
Foto: Archiv I.Vondrák
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

„Jedním ze specifik našeho kraje jsou právě pozůstatky průmyslových aktivit, se kterými se musíme ještě pořád vyrovnávat. Regenerace a využití těchto území, areálů nebo objektů vnímá Moravskoslezský kraj jako velmi důležité. Revitalizací brownfieldů se totiž snižuje další zabírání zelených ploch. Využívání brownfieldů pak přispívá k rozvoji podnikání a zvyšuje atraktivitu lokality,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Regenerace brownfieldů jsou často finančně velmi nákladné, a tak se obce i soukromí vlastníci snaží získat prostředky z Evropské unie, od státu nebo od krajů. Například Ministerstvo pro místní rozvoj ČR do poloviny června přijímalo žádosti o dotaci na regeneraci brownfiledů, které budou následně sloužit veřejnosti. „Právě o tuto podporu od státu je zájem žadatelů z našeho regionu enormní. O dotaci se hlásí obce i soukromníci, kteří se aktivně snaží prostředky získat. Často ale získaná podpora náklady projektů nepokryje, a tak velká část žadatelů ani neuspěje. Pomoci se snaží také Moravskoslezský kraj, obce si mohou zažádat o příspěvek na projektovou dokumentaci nebo o pomoc v rámci podpory znevýhodněných oblastí regionu,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška s tím, že se na pomoc při revitalizaci a regeneraci brownfieldů v Moravskoslezském kraji specializuje společnost MSID. Disponuje podrobnou databází brownfieldů, která čítá téměř 500 objektů a ploch, a která obsahuje o jednotlivých brownfieldech komplexní informace.

MSID také aktivně komunikuje s vlastníky a společně se snaží nalézt možnosti vhodného využití brownfieldů i financování projektů. „Jednáme nejen s žadateli, ale i s poskytovateli financí, a snažíme se docílit rovnováhy mezi oběma stranami. Pravidelně se zapojujeme i do připomínkování a nastavování podmínek již existujících dotačních titulů. Za Moravskoslezský kraj také připravujeme komplexní podklady pro vznik a nastavení nových dotačních programů souvisejících právě s brownfieldy,“ řekl statutární ředitel MSID Tomáš Kolárik a dodal, že společnost MSID vypracovala letos v dubnu analýzu, která shrnuje největší úskalí této oblasti a navrhuje pro ně řešení. Analýza vychází z celkových výsledků i zpětných vazeb žadatelů o dotaci a má zvýšit úspěšnost žádostí. Součástí této analýzy jsou například konkrétní návrhy na změny dotačních podmínek, které bývají často nejasné a žadatelům ztěžují situaci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kukla byl položen dotaz

Ukrajinci

Dobrý den, prosím o vysvětlení, jaký bude postoj ANO k uprchlíkům z Ukrajiny? Mám v tom dost guláš. Přišlo mi, že jste proto, aby se jim dávky odebrali nebo aspoň redukovali a víc se pomáhalo Čechům. Ale po posledním vyjádření Babiše, které odcituji nevím. On tvrdí, že „Je potřeba jim pomáhat, těm U...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kordová Marvanová: Takový zákon by bylo lepší neschválit

21:03 Kordová Marvanová: Takový zákon by bylo lepší neschválit

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k takzvané rozvodové novele