Laudát (KAN): Etika si vynucuje kvůli covidu pozornost

22.11.2021 9:45 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k definici svobody

Laudát (KAN): Etika si vynucuje kvůli covidu pozornost
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Dosti velký průvod odpůrců očkování prošel ve středu vpodvečer z Národní třídy na Můstek kolem našich stánků. Při diskuzích nad našimi peticemi dost často padalo slovo svoboda. Tím ostatně často šermují i antivaxeři. KAN má jako základní ideový dokument svoje Dvacatero. Jeho motto zní: " V reálném životě nelze etiku a morální závazky a dovednosti oddělit." A hned po etice, která udává tón celému dokumentu, je na druhém místě SVOBODA.

Existuje spousta jejích definic a vymezení. V našem podání bod 2. Dvacatera zní: "Nejvyšší životní hodnotou je svoboda. Každý jedinec na ni má právo". A její definice? "Svoboda je prvním a nejzákladnějším statkem každého člověka. Patří k tomu svoboda naplňování života podle svých snů, představ a možností, patří k tomu svoboda dělat chyby, pokud jedinec škodí pouze sám sobě. Svoboda je posvátná do té míry, že nesmí být směněna za ekonomický či jiný prospěch."

Z pohledu dnešních dohadů a vzájemného napadání skupin očkovaných a neočkovaných je klíčová odpověď, nebo diskuze, na

  1. z motta - morální závazky - mají je antivaxeři vůči ostatním, nebo nemají?
  2. z definice svobody ta část, kde se praví: "...patří k tomu svoboda dělat chyby, pokud jedinec škodí sám sobě".

Takže by si všichni měli odpovědět na otázku, jestli svým postojem a chováním v kovidu škodí jen sobě, nebo i druhým. A potom je to jasné. Nemusí se nechat očkovat, ale potom se musí chovat odpovědně. Když se shlukli do průvodu a kráčeli mezi dalšími tisíci lidí, část definice svobody porušili. Porušili i pravidla etiky.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berg (Zelení): Pojďme už konečně zapomenout na „Den bez aut“

23:08 Berg (Zelení): Pojďme už konečně zapomenout na „Den bez aut“

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k jednorázovým kampaním