Ministr Brabec: Poškození klienti mají mít možnost podat hromadnou žalobu

04.04.2018 13:00 | Zprávy

Vláda Andreje Babiše odsouhlasila na jednání ve středu 4. dubna 2018 záměr ministra spravedlnosti připravit zcela nový zákon, který umožní lidem i firmám poškozeným nekalým či protiprávním jednáním společně podat na viníka hromadnou žalobu. Návrh zákona by mělo ministerstvo vládě předložit do 31. března 2019.

Ministr Brabec: Poškození klienti mají mít možnost podat hromadnou žalobu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec

Ministerstvo spravedlnosti v návrhu věcného záměru zákona o hromadných žalobách upozorňuje na nedostatek v současné legislativě, kdy se lidem – především spotřebitelům poškozeným nekalým či protiprávním jednáním podnikatelů či třeba zaměstnancům, kteří se cítí poškozeni v pracovně-právních vztazích – nebo podnikatelům z finančního hlediska kvůli nepoměru způsobené škody a nákladů na soudní řízení nevyplatí podat na viníka žalobu jednotlivě, ale poškozených je tolik, že se v souhrnu jedná o značnou společenskou škodu. Velmi často se v současnosti stává, že se poškození z tohoto důvodu svých nároků nedomáhají, a viník tak zůstane nepotrestán, případně se poškození musí velmi komplikovaně sdružovat formou zakládání nových právních subjektů, které je pak v soudním sporu zastupují.

Tuto praxi chce Ministerstvo spravedlnosti změnit a umožnit poškozeným, aby mohli za určitých podmínek žalovat viníka společně, a to podle principu opt out. Inspirovat se chce americkou právní úpravou class action a pro svůj záměr už získalo podporu i spotřebitelských organizací. Vláda si rovněž od nového právního předpisu slibuje, že uleví přetíženým soudům, které nebudou muset řešit často desítky podobných případů, a současně minimalizuje riziko nejednotného rozhodování.

Vláda, dnes pod vedením 1. místopředsedy a ministra životního prostředí Richarda Brabce, také posuzovala několik poslaneckých návrhů novel zákonů a ke všem vydala nesouhlasné stanovisko.

Návrh skupiny poslanců KSČM na vydání ústavního zákona o referendu ministři odmítli mj. proto, že vymezení předmětu referenda považují za příliš široké. Poslanci KSČM navrhují hlasovat i o členství České republiky v mezinárodních organizacích či o odvolání prezidenta republiky. K vyvolání referenda by také stačilo relativně malé množství petentů, pouze 100 000 podepsaných, a návrh neobsahuje ani minimální kvórum oprávněných hlasujících občanů nezbytné pro platnost referenda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

Prohlášení DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k iniciativám Zastavme týrání poníků na poutích