Ministr Brabec: Poškození klienti mají mít možnost podat hromadnou žalobu

04.04.2018 13:00 | Zprávy

Vláda Andreje Babiše odsouhlasila na jednání ve středu 4. dubna 2018 záměr ministra spravedlnosti připravit zcela nový zákon, který umožní lidem i firmám poškozeným nekalým či protiprávním jednáním společně podat na viníka hromadnou žalobu. Návrh zákona by mělo ministerstvo vládě předložit do 31. března 2019.

Ministr Brabec: Poškození klienti mají mít možnost podat hromadnou žalobu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec

Ministerstvo spravedlnosti v návrhu věcného záměru zákona o hromadných žalobách upozorňuje na nedostatek v současné legislativě, kdy se lidem – především spotřebitelům poškozeným nekalým či protiprávním jednáním podnikatelů či třeba zaměstnancům, kteří se cítí poškozeni v pracovně-právních vztazích – nebo podnikatelům z finančního hlediska kvůli nepoměru způsobené škody a nákladů na soudní řízení nevyplatí podat na viníka žalobu jednotlivě, ale poškozených je tolik, že se v souhrnu jedná o značnou společenskou škodu. Velmi často se v současnosti stává, že se poškození z tohoto důvodu svých nároků nedomáhají, a viník tak zůstane nepotrestán, případně se poškození musí velmi komplikovaně sdružovat formou zakládání nových právních subjektů, které je pak v soudním sporu zastupují.

Tuto praxi chce Ministerstvo spravedlnosti změnit a umožnit poškozeným, aby mohli za určitých podmínek žalovat viníka společně, a to podle principu opt out. Inspirovat se chce americkou právní úpravou class action a pro svůj záměr už získalo podporu i spotřebitelských organizací. Vláda si rovněž od nového právního předpisu slibuje, že uleví přetíženým soudům, které nebudou muset řešit často desítky podobných případů, a současně minimalizuje riziko nejednotného rozhodování.

Vláda, dnes pod vedením 1. místopředsedy a ministra životního prostředí Richarda Brabce, také posuzovala několik poslaneckých návrhů novel zákonů a ke všem vydala nesouhlasné stanovisko.

Návrh skupiny poslanců KSČM na vydání ústavního zákona o referendu ministři odmítli mj. proto, že vymezení předmětu referenda považují za příliš široké. Poslanci KSČM navrhují hlasovat i o členství České republiky v mezinárodních organizacích či o odvolání prezidenta republiky. K vyvolání referenda by také stačilo relativně malé množství petentů, pouze 100 000 podepsaných, a návrh neobsahuje ani minimální kvórum oprávněných hlasujících občanů nezbytné pro platnost referenda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Migrace

Dobrý den ! Sleduji polskou politiku. V poslední době je tam velká aféra . Německá policie vozí nelegální uprchlíky přes hranici do Polska a tam je ponechává. Nemají žádné doklady , pouze nějaké vypsané papíry. Polská policie a dokonce pohraniční straž máji asi příkaz nic nedělat. Po polských měste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levice: Bydlení je právo – ne investice

19:03 Levice: Bydlení je právo – ne investice

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bydlení.