Ministr Hamáček: Má mít Slovensko vyšší minimální mzdu než Česko?

16.09.2019 7:37

Komentář na facebookovém profilu k zvýšení minimální mzdy

Ministr Hamáček: Má mít Slovensko vyšší minimální mzdu než Česko?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček

Třicet let po pádu komunismu si můžeme koupit to samé zboží, jako v Německu, Anglii nebo Francii, akorát platy pořád pokulhávají. A my to chceme změnit. Jednou z možností je zvyšovat minimální mzdu, což pravice odmítá.

Dnes můžeme na Západě studovat, pracovat nebo se tam jen bavit nezávisle na libovůli úřadů. O tom snily miliony lidí. Jenže ty samé miliony zároveň snily o západních platech, ale o těch si zatím musí nechat zdát, i když jejich práce není o nic horší než kolegů na západě.

Ukázalo se, že sázka pravicových vlád na volný trh v tomto ohledu selhala. Zaměstnavatelé nedají ani o korunu víc než musí a zisky ve výši stovek miliard korun tekly a tečou z Česka ven. Vždyť je absurdní, že v době bankovní krize české banky pomáhaly zachraňovat své zahraniční matky!

Jak donutit firmy, aby konečně platily lidi odpovídajícím způsobem? Jednou z cest je zvyšování minimální mzdy, což podnikatelé zuřivě odmítají - ale pak se diví, že nemohou sehnat zaměstnance, když nenabídnou adekvátní plat. Vyšší minimální mzda totiž neznamená přilepšení jen pro ty s opravdu nejnižšími platy, ale tlačí na růst všech mezd. Když byla ČSSD ve vládě, šlo to, vždy rostly příjmy včetně minimální mzdy.

A strašení byznysmenů, že to zabrzdí ekonomiku a dovede ji to ke kolapsu? To dávno vyvrátili ekonomové i zkušenosti z jiných zemí. Naopak to hospodářství stimuluje, povzbuzuje to spotřebu a ta v dobách recese tlumí následky poklesu průmyslu.

Budu ve vládě spolu s dalšími ministry ČSSD podporovat návrh MPSV na zvýšení minimální mzdy na 14 700 korun. Na Slovensku bude od ledna cca 15 tisíc a je nesmysl, aby česká nebyla na podobné úrovni.

Firmy musí lidi platit tak, aby se jim vyplatilo chodit do práce. Dnes je minimální mzda 13 350 Kč a ano, opravdu za tuto odměnu více než sto tisíc lidí chodí do práce. Umíte si představit, jak z toho zaplatí bydlení, dopravu, jídlo nebo oblečení? Kroužky pro děti? Dárek pro manželku?

Není vlastně divu, že jim nakonec dojde trpělivost, zůstanou doma na dávkách a případně pracují načerno. Musí proto dostat víc. Aby nebrali dávky, ale platili daně. Aby měli pocit, že nejsou na okraji a nevolili extrémisty. Aby se jim i nám lépe žilo. Jsou to lidé, ne čísla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.