Ministr Hamáček: Migrační krize ukázala chyby současného systému, které si už nemůžeme dovolit

14.11.2020 17:14

Pokračování diskuse o návrhu nového paktu o migraci a azylu i téma teroristických hrozeb po současných útocích v Evropě. Včera se uskutečnila další videokonference ministrů vnitra zemí EU. Jan Hamáček spolu s ostatními ministry vnitra mj. podpořil společnou deklaraci proti terorismu.

Ministr Hamáček: Migrační krize ukázala chyby současného systému, které si už nemůžeme dovolit
Foto: repro Facebook
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček

V pátek 13. prosince 2020 pokračovala formou videokonference diskuse o návrhu na komplexní reformu evropského migračního a azylového systému. Jednání vede Německo v rámci svého předsednictví Rady EU. „Reformu evropské azylové a migrační politiky prosazujeme dlouhodobě. Migrační krize ukázala chyby současného systému, které si už nemůžeme dovolit. Vítáme, že návrh klade důraz na omezení nelegální migrace zvýšením bezpečnosti vnějších hranic EU i posílením spolupráce se třetími zeměmi,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Česko podporuje i návrh, že by represivní aktivity měla doplňovat vyvážená solidarita bez povinného přerozdělování. „Povinné kvóty jsou červenou čarou, která je pro nás nepřekročitelná,“ dodal Hamáček s tím, že nalezení politické shody bude běh na dlouhou trať.

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 13064 lidí

Společně proti terorismu

Ministři vnitra se také shodli na podpoře prohlášení proti terorismu, které navrhlo Německo jako reakci na nedávné teroristické útoky v Evropě. Novou protiteroristickou agendu představí Evropská komise 9. prosince 2020. „Terorismus a násilný extremismus je zlo, proti kterému musíme bojovat. Musíme účinně reagovat na teroristickou propagandu a nepodceňovat rizika,“ vysvětlil Jan Hamáček.

Prohlášení vyzdvihuje nutnost prevence polarizace společnosti, zabránění radikalizaci jedinců online i offline nebo nutnost rychle zajistit implementaci prvků, které zaručí další zlepšení výměny informací a podpoří bezpečnostní složky. Jako jeden z dalších prvků jmenuje deklarace detenci a vyhošťování rizikových osob, stejně jako nutnost zabránit, aby zahraniční bojovníci vstupovali na území EU bez ohledu na to, zda jsou, či nejsou jejími občany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

7:00 Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

Přepis pravidelného 'Čau lidi', který pronesl premiér České republiky Andrej Babiš.