Ministr Rakušan: Opatření Ministerstva vnitra chrání i občany České republiky

10.3.2022 10:21 dop. | Tisková zpráva

Ode dneška platí nová pravidla pro registraci Ukrajinců. Pomohou přeplněným krajským centrům.

Ministr Rakušan: Opatření Ministerstva vnitra chrání i občany České republiky
Foto: Repro Facebook
Popisek: Předseda hnutí STAN, Vít Rakušan

Třicet dnů na registraci nebo možnost státních orgánů určit konkrétní místo k registraci či žádosti o speciální vízum. Vláda dnes schválila opatření Ministerstva vnitra související s narůstající vlnou občanů Ukrajiny prchajících před válkou.

Od čtvrtka 10. března 2022 začíná platit krizové opatření Ministerstva vnitra, které pomůže lépe rozložit zátěž při registraci nově příchozích Ukrajinců. Ze tří na 30 dnů se prodlouží lhůta, do kdy se Ukrajinci po příchodu musí registrovat na cizinecké policii. To ulehčí krajským asistenčním centrům pomoci, která se nebudou tolik přeplňovat.

„Pomáháme ženám a dětem těch, kteří bojují za svobodu své země a evropské hodnoty. Opatření Ministerstva vnitra ale chrání i občany České republiky,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Anketa

Zvládne Petr Fiala krizi cen energií a pohonných hmot?

hlasovalo: 70478 lidí

Úředníci Ministerstva vnitra, policie a hasiči také získají v případě nutnosti právo nově příchozím uprchlíkům určit, kde se mají registrovat nebo požádat o speciální vízum, zda na cizinecké policii, přepážce odboru azylové a migrační politiky MV nebo na konkrétním krajském asistenčním centru pomoci.

Vláda současně přijala návrh zákona, který upravuje dočasnou ochranu tak, aby odpovídala aktivovanému evropskému systému dočasné ochrany. Za Ministerstvo vnitra je zásadní, že aktivací dočasné ochrany se pro Ukrajince na našem území nic nemění. Ti, kteří už získali speciální vízum, nemusí znovu chodit na úřad, protože zde platí retroaktivita, a Ukrajinci u nás mají stejná práva, která jim nabídne dočasná ochrana.

Samotná dočasná ochrana pak zaručuje obdobná práva i v ostatních státech EU, např. přístup k zaměstnání a zdravotní péči. Návrh ještě musí schválit parlament.

Naši Ukrajinci
Chcete pomoci? Navštivte web ZDE. K dispozici je také nonstop infolinka +420 974 801 802 i s ukrajinsky hovořícími operátory.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herman (ANO): Měl Redl vliv i na jmenování šéfa rozvědky?

9:17 Herman (ANO): Měl Redl vliv i na jmenování šéfa rozvědky?

Článek Janka Kroupy, který byl uveřejněn na serveru SeznamZprávy a týká se okolností, za kterých min…