„Důvodem pro zrušení újezdu je jeho nepotřebnost a malé vojenské využití. Velikost výcvikových prostor v ČR byla naddimenzovaná a neodpovídala současným potřebám. Brdy se po dlouhých letech opět otevřou veřejnosti,“ shrnuje ministr obrany Martin Stropnický.
Podle zákona, který schválila Sněmovna v prosinci 2014 a Senát v lednu 2015, dojde k 1. lednu 2016 ke zrušení brdského újezdu a zmenšení čtyř zbývajících (Libavá, Hradiště, Boletice, Březina) především o prostory v okrajových částech, kde probíhal výcvik minimálně a které již byly v minulosti částečně zpřístupněny veřejnosti o víkendech a ve státní svátky. Rozloha újezdů se celkem zmenší o třetinu, přičemž ale vojenský výcvik nebude nijak omezen.
Na převedení Brd pod civilní správu a změně hranic zbylých újezdů pracuje meziresortní komise, ve které jsou zástupci ministerstev obrany, vnitra, životního prostředí, financí, pro místní rozvoj, zemědělství a dotčených krajů.
Turistické značení
Jedním z důležitých úkolů bude v nově vznikající CHKO provést turistické značení. Na pracovní úrovni bylo dohodnuto, že turistické trasy a cyklostezky vyznačí budoucí Správa CHKO Brdy ve spolupráci s Klubem českých turistů. Se značením se začne bezprostředně po vzniku CHKO, tedy po 1. lednu 2016, aby bylo vše připraveno do začátku hlavní turistické sezóny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV