Ministryně Černochová: Chceme mírový a korektní vztah s Ruskem

22.01.2022 20:26 | Tisková zpráva

Ministryně obrany Jana Černochová a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský vydali společné prohlášení k aktuálnímu dění kolem Ukrajiny. Reagovali na eskalaci situace, která oba ministry znepokojuje.

Ministryně Černochová: Chceme mírový a korektní vztah s Ruskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová

Ministryně obrany potvrdila již dříve avizovanou informaci, že po dohodě s náčelníkem Generálního štábu AČR armádním generálem Alešem Opatou, předloží příští středu vládě návrh na pomoc Ukrajině, konkrétně formou daru munice – dělostřeleckých granátů. Podporu Ukrajině, která je oficiální partnerskou zemí NATO a se kterou Česká republika dlouhodobě rozvíjí obrannou spolupráci, ministryně obrany vyjadřuje opakovaně.

„Všichni věříme v mírové řešení, věříme, že bilaterální jednání, která aktuálně probíhají, budou mít šťastný konec,“ prohlásila ministryně. Dodala, že NATO je silnou aliancí a všechny alianční země budou pokračovat v materiální pomoci. Podle ministryně v tuto chvíli není ze strany Ukrajiny žádný požadavek na personální pomoc.

Ministr zahraničí Lipavský zdůraznil potřebu pokračování ve vyjednávání, přestože se odehrává pod tlakem Ruské federace. Naše pozice je podle něho pevná a neměnná: „Česká republika je připravena i na nejhorší scénář vývoje v případě útoku na Ukrajinu. I když takové vyústění situace si nikdo nepřeje. Jsme rovněž připraveni podpořit případné sankce vůči Ruské federaci,“ konstatoval.

Ministryně Černochová minulý týden po jednání Rady NATO – Rusko uvedla, že Česká republika situaci dlouhodobě sleduje a veškeré kroky koordinuje se spojenci a partnery: „Věřím, že diplomatická jednání povedou k deeskalaci současné situace na hranicích Ukrajiny. Chceme mírový a korektní vztah s Ruskem,“ sdělila s tím, že spojenci musejí být připraveni na všechny možnosti včetně ozbrojeného konfliktu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

JUDr. Ondřej Veselý byl položen dotaz

Pane Judr.Veselý,

jak vám mohou dnes věřit občané jako levici ? Nu a tak jdou na ty demonstrace s těmito jak jste napsal "Dezoláti " z levice krom slov napsaných na PL, dnes není vidět jiná snaha. Nebo si myslíte, že současná vláda se bude řídit vašimi doporučeními ? Byla jsem vašim voličem a mnoho mých známých, vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berdychová: Novým dotačním programem chceme kulturu zpřístupnit všem dětem

5:34 Berdychová: Novým dotačním programem chceme kulturu zpřístupnit všem dětem

Královéhradecký kraj usnadní prostřednictvím nového dotačního programu dopravu dětí a mládeže za kul…