Vážené dámy a pánové, jsem rád, že se mohu účastnit semináře na téma zákona o celostátním referendu a že je tento zákon konečně na půdě Poslanecké sněmovny hlouběji diskutován. V civilizovaném světě musí platit premisa, že veškerá moc pochází z lidu, a toto říká i naše Ústava. Ve skutečné demokracii se této moci může lid zřeknout ve prospěch zastupitelů, ale tuto pravomoc předává dobrovolně, a pokud je toto předání dobrovolné, musí mít občan možnost si tuto pravomoc kdykoli vzít zpět a použít jak uzná za vhodné, pokud tím neporuší lidská práva ostatních.
Tedy přeloženo do ‘‘lidštiny‘‘, v demokracii je to občan, kdo má moc ve své zemi a i když určí své zástupce, musí mít vždy právo o jakémkoli tématu případně rozhodnout sám přímo.
Uzákonit lidové hlasování si podle průzkumu společnosti Datamar přeje 88,4% občanů České republiky. Otázka tedy nezní, zda referendum ano, či ne, ale kdy už konečně ano. Jsme ostatně jednou z posledních zemí Evropské unie, která takový zákon nemá. Druhá vedle nás je Belgie, kde se referendu brání Valoni kvůli obavám z rozdělení země.
Druhá otázka se týká parametrů, o čem by mohli lidé hlasovat a za jakých podmínek.
Tady se možnosti v Evropě i ve světě různí. Od naprosté demokracie kdy je možné hlasovat de facto o čemkoli, až po skutečně selektivní referenda.
Faktem ovšem je, že po celé Evropě dnes sílí občanský tlak na to, aby celá Evropa, tedy i Brusel, přijali tzv. evropskou iniciativu - celoevropské referendum.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV