„Jsme jednou z pouhých devíti zemí světa, které dokážou samy vyvinout a vyrobit celé letadlo. A v Paříži jsme to dokázali i předvést,“ uvedla Lada Billard, ekonomická specialistka Velvyslanectví ČR v Paříži.
Hlavním magnetem české expozice byl turbovrtulový letoun L 410 NG od společnosti Aircraft Industries ze skupiny OMNIPOL. Na venkovní ploše jej doplnily i dva ultralehké letouny Shark od česko-slovenské firmy SharkAero, oficiálně nejrychlejší svého druhu, a nový L-39 Skyfox z dílny Aero Vodochody.
Právě Aero zároveň prezentovalo zásadní úspěch na globálním trhu – dodávku už 500 náběžných hran křídel pro letouny Airbus A220, které vznikají právě v České republice. „Tato čísla jasně ukazují, že české firmy jsou pevně zakotveny v globálních dodavatelských řetězcích a podílejí se na prestižních programech,“ komentuje Billard.
Silný dojem zanechala i společnost PBS Group, která v Paříži uvedla svůj dosud nejvýkonnější proudový motor PBS TJ-200 o výkonu 400 kilowattů. Jednotka je určena pro novou generaci lehkých regionálních letadel a má ambici zásadně promluvit do rozvoje e-mobility v letectví. S velkou pozorností návštěvníků se setkala i firma FlyinDiamonds, která reprezentovala rostoucí český sektor bezpilotních technologií. Vedle autonomních dronů prezentovala i první český testovací a výcvikový polygon pro dronové systémy.
Nový proudový motor od PBS pokřtil také ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Foto: PBS
Důležitou roli v české prezentaci hrála také oblast výcviku. Státní podnik LOM Praha a jeho dceřiná VR Group ukázaly, že Česko patří k málu zemí na světě, které zvládnou kompletní pilotní přípravu – od simulátorů až po reálné lety na vlastních strojích. „Pilotní výcvik, drony, komponenty i vlastní letadla – to všechno jsme přivezli do Paříže. Šlo o plnohodnotné představení celého ekosystému českého letectví,“ shrnuje Billard.
Paris Air Show, která letos přilákala přes 305 tisíc návštěvníků, byla pro české firmy nejen přehlídkou schopností, ale především místem důležitých obchodních jednání. Účast českých podniků podpořilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo obrany, Asociace leteckého a kosmického průmyslu a Velvyslanectví ČR v Paříži v rámci programu PROPED. Význam Francie jako klíčového exportního partnera pro české firmy je přitom zcela zásadní – právě zde najdeme výrobní provozy řady světových gigantů, do jejichž dodavatelských řetězců se Češi stále více zapojují.
Současné geopolitické napětí a tlak na inovace se podle Billard promítly i do letošního formátu veletrhu. Výrazně posílila přítomnost obranného průmyslu, duálních technologií a vesmírného výzkumu. „Roste zájem o bezpečnost, výcvik i autonomní technologie. A české firmy mají v těchto oblastech co nabídnout,“ říká.
S ohledem na letošní úspěch tak není pochyb, že v roce 2027, kdy se veletrh uskuteční znovu, bude česká stopa ještě výraznější.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný