Peksa (Piráti): Nemůžeme schvalovat koncentrační tábory a loupeže orgánů

14.01.2019 19:17

Piráti připravují zákon, který má zamezit kupčení s lidskými orgány. Spolupracují se senátorem Markem Hilšerem.

Peksa (Piráti): Nemůžeme schvalovat koncentrační tábory a loupeže orgánů
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Místopředseda Pirátů Mikuláš Peksa a senátor Marek Hilšer se dohodli na společném postupu v přípravě zákona, který by měl omezit možnosti nákupu orgánů odebraných politickým vězňům v Číně i kdekoliv jinde ve světě.

„Posledních pár měsíců se v rámci týmu zabýváme orgánovou turistikou. Stručně řečeno jde o to, že si zajedete do zahraničí nechat voperovat orgán nějakého chudáka, který ho v lepším případě prodal, v horším mu ho sebrali. V tomhle byznysu hraje smutný prim Čína, která kupčí s orgány vězňů v doslova průmyslovém měřítku,” řekl k situaci Mikuláš Peksa.

„Je veřejným tajemstvím, že v Číně kvete obchod s orgány politických vězňů, na němž vydělávají exponenti komunistického režimu. Nemůžeme-li páchání těchto zločinů ovlivnit přímo, je naší morální povinností přijmout legislativu na potírání orgánové turistiky.  Vystupujeme-li zásadně proti mezinárodnímu obchodu se zvířaty, nesmíme tolerovat obchod s lidskými orgány,” shrnul Marek Hilšer.

Cílem poslance Peksy a senátora Hilšera je mít do června 2019 připravené paragrafové znění zákona inspirující se například v kanadském zákonu S-240. Ten v současnosti prochází kanadským legislativním procesem a měl by zapovídat vstup do země osobám spojeným s obchodem s orgány. Na stole je i povinnost předložit certifikát o tom, že dané orgány získal příjemce od dobrovolného dárce. Dle Pirátů se jedná o principiální gesto: „Nemůžeme schvalovat koncentrační tábory a loupeže orgánů,” dodává Peksa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Svoboda a demokracie nejsou nikdy trvale garantovány

22:19 Primátor Hřib: Svoboda a demokracie nejsou nikdy trvale garantovány

Na oslavu 30. výročí Baltského řetězu neboli Baltské jsou ode dneška do 25. srpna ve foyer Nové radn…