Premiér Fiala: Významným způsobem jsme zlepšili svoje postavení v Evropě

11.01.2023 16:03 | Zprávy

Projev na 5. schůzi Senátu 11. ledna 2023 - Informace vlády ČR o výsledcích jednání Evropské rady, které se konala ve dnech 15. - 16. prosince 2022

Premiér Fiala: Významným způsobem jsme zlepšili svoje postavení v Evropě
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Petr Fiala

Děkuji, vážený pane předsedo, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři,

dovolte, abych vás informoval o průběhu a výsledcích jednání Evropské rady, která se uskutečnila 15. prosince v Bruselu, a současně se také v závěru svého vystoupení krátce zmíním ještě o hodnocení českého předsednictví v Radě EU.

Jak jsem říkal, jednání Evropské rady se konalo 15. prosince v Bruselu, bylo tedy pouze jednodenní, protože 14. prosince mu předcházel výroční summit hlav států a předsedů států EU a Sdružení národů JV Asie, tedy ASEAN.

Cílem toho summitu a ASEAN bylo potvrdit strategické partnerství s tímto regionem, což je hodně důležité v této mezinárodní situaci, které čelíme. Výstupem byla společná deklarace, kterou jsem také jménem Evropské unie, coby premiér předsedající země, nebo já jsem tam jménem Evropské unie podepsal také dvě dohody o partnerství a spolupráci s Thajskem a Malajsií, což je další posun ve vztazích mezi Evropskou unií a zeměmi tohoto regionu. Já jenom připomenu, že ASEAN je významným partnerem pro Evropskou unii. A je to také významný partner pro Českou republiku. To bych tady chtěl zdůraznit, protože ne vždycky se to ví.

Náš celkový roční obrat se zeměmi ASEAN přesahuje 150 miliard korun a je tam obrovská perspektiva další spolupráce a prohlubování této spolupráce. Proto naše vláda také nedávno přijala vlastní strategii pro rozvoj spolupráce s těmito zeměmi. Já jsem ten summit využil také k bilaterálním jednáním. Sešel jsem se s prezidenty Indonésie a Filipín, premiéry Thajska, Singapuru a Vietnamu. A jsem přesvědčen, že právě spolupráce s těmito zeměmi bude dál pokračovat. Že jsme otevřeli nové možnosti pro naše firmy, pro naše podnikatele. A měl jsem jednoznačné signály od našich partnerů o velký zájem nebo projevovali velký zájem o Českou republiku a tuto formu spolupráce.

Já se u toho nechci zdržovat dlouho, ale chci jenom říci, že v té složité situaci, ve které dnes ve světě jsme, tak budování strategických partnerství právě s těmito státy, se zeměmi v Asii je pro Evropskou unii mimořádně důležité. A má to velký význam. A nyní k té samotné Evropské radě. Já jsem měl na úvod možnost poděkovat za spolupráci v průběhu českého předsednictví, shrnout největší úspěchy, hovořil jsem o udržení jednotného postoje Evropské unie tváří v tvář ruské agresi na Ukrajině a o úspěšných opatřeních, která se nám podařilo udělat na zmírnění energetické krize a jejích dopadů.

Ta Evropská rada byla opět zahájena vystoupení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského prostřednictvím videokonfrence. To mělo samozřejmě svůj význam nejenom symbolický, protože jedním z těch témat Evropské rady byla podpora Ukrajiny. A tím druhým podstatným tématem byla energetika. A dalšími tématy byla třeba otázka vnějších vztahů, a speciálně tentokrát i vztahů se Spojenými státy. Pokusím se stručně vystihnout některé ty klíčové body jednání. Shodli jsme se jednoznačně na podpoře, na pokračování silné podpory Ukrajině, ať už to je v oblasti politické, hospodářské, humanitární a také vojenské.

To konkrétní, co myslím, že je nejdůležitější, je potvrzená shoda na balíčku makrofinanční pomoci pro Ukrajinu ve výši 18 miliard eur na rok 2023, což vlastně zajišťuje předvídatelný, udržitelný finanční rámec pro Ukrajinu. A je to důležité i proto, že Ukrajina nemá v současné situaci možnost půjčovat si na finančních trzích. Bez vnější pomoci by nebyla schopna udržet základní chod státu. A ta finanční pomoc má i důležitou preventivní funkci, protože umožňuje Ukrajině nadále fungovat jako stát, zajišťovat ty služby, které stát zajišťovat má. A je to pro nás určitá prevence před tím, abychom nečelili další uprchlické vlně. Čili je tam skutečně mnohočetný efekt.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Proč nikdo neřeší nákup tanků bez výběrka?

Dobrý den, schvalujete nákup tanků, který vláda plánuje? Mě překvapuje, že nikdo neřeší, že nákup probíhá bez výběrového řízení. Podle mě to zavání korupcí nebo minimálně plýtvání veřejnými penězi, protože když není výběrko, jak se ví, že jde pro nás o ten nejvýhodnější nákup?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kordová Marvanová: Nejvíc štve nechuť Ministerstva vnitra ke zpřísnění zbraňové legislativy

23:08 Kordová Marvanová: Nejvíc štve nechuť Ministerstva vnitra ke zpřísnění zbraňové legislativy

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na závěry vyšetřování zásahu Policie ČR na Filozofické …