Senátor Hilšer: Novela exekučního řádu může ovlivnit život několika set tisíc občanů

12.04.2021 15:45

Společná zpráva senátorů klubu Starostové a nezávislí, Pirátů a SEN 21

Senátor Hilšer: Novela exekučního řádu může ovlivnit život několika set tisíc občanů
Foto: Vít Hassan
Popisek: Marek Hilšer

Senátoři klubu Starostové a nezávislí společně se senátorkou Adélou Šípovou a senátory Přemyslem Rabasem a Lukášem Wagenknechtem z klubu SEN 21 a Pirátů vyslali jasný signál ohledně podpory zavedení teritoriality exekutorů v exekutorském řádu. Tato novela zákona by dle senátorů výrazně přispěla ke spravedlivějšímu a efektivnějšímu systému a pomohla domácnostem, zasaženým exekucemi. Vzhledem k těžkým ekonomickým dopadům pandemie COVID-19 považují senátoři změnu za zcela zásadní. Novelu exekučního řádu by měla tento týden projednat Poslanecká sněmovna.

Anketa

Je vám líto, že Tomáš Petříček končí na ministerstvu zahraničí?

hlasovalo: 13148 lidí

Senátoři si uvědomují, že je zatím značně nejasné, v jaké konečné podobě bude exekutorský řád poslanci schválen. Ovšem zcela nesouhlasí s možnou blokací novely zákona ze strany části Poslanecké sněmovny právě z důvodu zásadní systémové změny v podobě zavedení teritoriality. Ta by dle názoru senátorů i nezávislé analýzy Frank Bold dala za vznik pouze drobným legislativně-technickým nedostatkům, které by Senát mohl opravit.

„Novela exekučního řádu je zásadní legislativní návrh, který může přímo ovlivnit život několika set tisíc občanů České republiky. Možné snahy o oddalování, nebo snad úplná blokace novely v případě schválení pozměňovacích návrhů, zavádějících teritorialitu, považuji za škodlivé podléhání lobby predátorských exekutorů. Případné legislativně technické změny jsme připraveni zapracovat v Senátu. Není proto důvod schválení novely oddalovat,“ uvádí Marek Hilšer, senátor a iniciátor společného prohlášení (Senátorský klub Starostové a nezávislí).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Elfmark (Piráti): Jak předejít další Bečvě?

12:18 Elfmark (Piráti): Jak předejít další Bečvě?

Komentář člena Vyšetřovací komise k ekologické katastrofě na řece Bečvě.