Senátorka Vítková: Snížení horní hranice pokut v oblasti archeologie je špatně

20.01.2022 12:33

Projev na 19. schůzi Senátu dne 20. ledna 2022 senátnímu návrhu zákona senátorky Renaty Chmelové a dalších senátorů, kterým se mění zákon České národní rady č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči.

Senátorka Vítková: Snížení horní hranice pokut v oblasti archeologie je špatně
Foto: senat.cz
Popisek: Jaromíra Vítková

Takže děkuji ještě za slovo. Návrh novely stanovil 3 horní hranice pokut uložených za přestupky. U přestupků spočívající v porušení oznamovací povinnosti se horní hranice pokuty snížila ze 2 milionů, respektive ze 4 milionů, na 100 tisíc korun. U ostatních přestupků naopak horní hranice pokuty se zvýšila na 10, respektive na 20 milionů korun českých. Ohledně této novely jsem svolala pracovní jednání už v roce 2020. A za přítomnosti zástupců Ministerstva kultury a Archeologického ústavu Akademie věd Praha a Brno, Sdružení historických sídel Moravy a Slezska a Odboru kultury památkové péče Jihomoravského kraje se vedla diskuse. A její závěry byly takové, že je třeba ošetřit zejména oblast archeologie. Snížení horní hranice pokut už oznamovací povinnostmi v oblasti archeologie by znamenalo velké snížení vymahatelností práva. Již v roce 2020 jsem připravila pozměňovací návrh, který ruší snížení pokuty u oznamovací povinnosti. 18. října 2021 se pod výborem pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice uspořádala konference Památková legislativa v České republice, praxe a výhledy. Z této konference vyplynula řada dílčích problémů v oblasti památkové péče. A já jsem vyjednala s Ministerstvem kultury, že budou pro jednotlivé problematické oblasti probíhat speciální semináře. Vzhledem k prodloužení lhůt projednání novely zákona ve výboru pro vzdělávání jsem obnovila jednání v této problematice. A v listopadu roku 2021 jsem se zástupci Ministerstva kultury a s paní kolegyní vedla online jednání, která znovu potvrdila závěry, které byly již rok předtím. Jenom krátce bych se zmínila k tomu, že ještě dalším problémem se jevila účinnost, protože se vlastně v Poslanecké sněmovně objevily dva tisky, dvě novely, které se týkaly stavebního zákona a především účinnosti novely zákona o státní památkové péči. Legislativní odbor Senátu upravil legislativně-technicky pozměňovací návrh a navrhl účinnost stanovit právě na den prvního července 2023. Já tady mám ještě vlastně vyjádření Ministerstva kultury, ale nechci zdržovat. Je souhlasné. Jenom bych krátce vypíchla, že přestupky na území velkých měst, jako je Praha, jsou jiného charakteru než přestupky na území menších měst ve smyslu tom, že samozřejmě menší města nemohou pokutovat ty přestupky v takové výši jako třeba v Praze, protože ti, kteří přestoupili svoje povinnosti, nejsou na stejné úrovni. Nicméně i úřady ORP, se kterými jsem jednala, vítají zvýšení pokut za porušení povinnosti podle zákona. Na závěr bych jenom chtěla zdůraznit, že výbor pro vzdělávání projednal novelu 4. 1. a schválil můj předložený pozměňovací návrh, který jsem již načetla. A tím bych vás chtěla požádat o jeho podporu. Děkuji.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Canov: Nejčernější den v historii Senátu

20:07 Senátor Canov: Nejčernější den v historii Senátu

Nevídaný skandál ve věci návrhu novely Občanského zákoníku (známé pod názvem „Manželství pro všechny…