Šitina (SPD): Temná strana digitalizace - vaše data v cizích rukou a hrozba spojení s eID

07.06.2024 8:19 | Komentář
autor: PV

Článek "Temná strana digitalizace: Vaše data v cizích rukou a hrozba spojení s evropskou digitální identitou" kriticky zkoumá rizika, spojená s digitalizací osobních dokladů prostřednictvím projektu eDoklady.

Šitina (SPD): Temná strana digitalizace - vaše data v cizích rukou a hrozba spojení s eID
Foto: SPD
Popisek: Jiří Šitina

Článek byl převzat z Profilu Jiří Šitina - Temná strana digitalizace: Vaše data v cizích rukou a hrozba spojení s eID

V dnešní době se digitalizace stala nedílnou součástí našich životů. Zatímco se mnozí těší z pohodlí a efektivity, kterou moderní technologie přinášejí, nesmíme zapomínat na temnější stránku tohoto procesu. Jednou z těchto stránek je otázka ochrany osobních dat a souvisejících rizik.

Projekty jako eDoklady, které se snaží přenést naše fyzické dokumenty do digitální podoby, mají nepochybně své výhody. Nicméně, jak se ukázalo, existují potenciální rizika spojená s tím, kam se naše osobní údaje ukládají. Překvapivě vyšlo najevo, že údaje o občanech, které využívá projekt eDoklady, jsou uloženy na cloudu firmy Microsoft v Holandsku. Tento fakt vyvolává oprávněné obavy, týkající se ochrany soukromí a bezpečnosti těchto dat.

I když jsou údaje zabezpečeny šifrováním a dalšími technickými opatřeními, zůstává otázka, zda je žádoucí, aby naše citlivé informace opouštěly území naší republiky. Navíc, aby tato data spravovala soukromá společnost z USA. Z vyjádření Ivana Bartoše v médiích, ale i ze sdělení Digitální informační agentury (DIA), je zřejmé, že naše data jsou v "cizích rukou". Toto se děje v tichosti, bez pozornosti médií a rovněž bez souhlasu drtivé většiny občanů ČR. Jsem přesvědčen, že naše osobní data by neměla opustit republiku, pokud k tomu nedáme, coby jejich vlastníci, souhlas.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havel (TOP 09): Seznam priorit, se kterými se vrátíme do vlády

19:02 Havel (TOP 09): Seznam priorit, se kterými se vrátíme do vlády

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vedení TOP 09.