Šitina (SPD): Temná strana digitalizace - vaše data v cizích rukou a hrozba spojení s eID

07.06.2024 8:19 | Komentář
autor: PV

Článek "Temná strana digitalizace: Vaše data v cizích rukou a hrozba spojení s evropskou digitální identitou" kriticky zkoumá rizika, spojená s digitalizací osobních dokladů prostřednictvím projektu eDoklady.

Šitina (SPD): Temná strana digitalizace - vaše data v cizích rukou a hrozba spojení s eID
Foto: SPD
Popisek: Jiří Šitina

Článek byl převzat z Profilu Jiří Šitina - Temná strana digitalizace: Vaše data v cizích rukou a hrozba spojení s eID

V dnešní době se digitalizace stala nedílnou součástí našich životů. Zatímco se mnozí těší z pohodlí a efektivity, kterou moderní technologie přinášejí, nesmíme zapomínat na temnější stránku tohoto procesu. Jednou z těchto stránek je otázka ochrany osobních dat a souvisejících rizik.

Projekty jako eDoklady, které se snaží přenést naše fyzické dokumenty do digitální podoby, mají nepochybně své výhody. Nicméně, jak se ukázalo, existují potenciální rizika spojená s tím, kam se naše osobní údaje ukládají. Překvapivě vyšlo najevo, že údaje o občanech, které využívá projekt eDoklady, jsou uloženy na cloudu firmy Microsoft v Holandsku. Tento fakt vyvolává oprávněné obavy, týkající se ochrany soukromí a bezpečnosti těchto dat.

I když jsou údaje zabezpečeny šifrováním a dalšími technickými opatřeními, zůstává otázka, zda je žádoucí, aby naše citlivé informace opouštěly území naší republiky. Navíc, aby tato data spravovala soukromá společnost z USA. Z vyjádření Ivana Bartoše v médiích, ale i ze sdělení Digitální informační agentury (DIA), je zřejmé, že naše data jsou v "cizích rukou". Toto se děje v tichosti, bez pozornosti médií a rovněž bez souhlasu drtivé většiny občanů ČR. Jsem přesvědčen, že naše osobní data by neměla opustit republiku, pokud k tomu nedáme, coby jejich vlastníci, souhlas.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Holásek: Před spojenci vypadáme jako hlupáci

21:05 Senátor Holásek: Před spojenci vypadáme jako hlupáci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.