Vích (SPD): EU řeší COVID, ale za „zdmi” EU se řeší ekonomický rozvoj

05.01.2021 22:11 | Zprávy

Zatímco v EU přituhuje s COVIDEM, jinde se rozbíhají zajímavé procesy. V Asii si na podzim našli čas na rozsáhlou obchodní dohodu (RCEP).

Vích (SPD): EU řeší COVID, ale za „zdmi” EU se řeší ekonomický rozvoj
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Radovan Vích

Bez větší pozornosti médií uzavřelo v polovině listopadu patnáct asijských států největší dohodu o volném obchodu na světě (tzv. RCEP - Regional Comprehensive Economic Partnership Agreement) zahrnující cca dvě miliardy obyvatel a současně třetinu světové ekonomiky. O podobnou spolupráci napříč Asií se svým vlivem se několik let snažily USA a napnuly všechny síly, aby vytlačily z takové spolupráce Čínu. Nakonec ale USA z té spolupráce odstoupily (za D. Trumpa) a stal se pravý opak. Čína je v dohodě jedním z hlavních států. To není dobrý signál pro hospodářství USA, EU a tím pádem i pro Českou republiku. Na tom se po zveřejnění této zprávy shodli přední čeští ekonomové finančního sektoru a dál už to mainstreamová média raději nerozmazávala. Co se totiž může stát? To, že EU a USA nebudou asijské státy sdružené v RCEP prakticky vůbec potřebovat, dokáží vytvořit svůj obrovský trh, a ještě z něj vyvážet do celého světa. Vzhledem k členství jak těchto asijských států, tak EU i USA ve WTO (Světové obchodní organizaci), která brání volný obchod mezi státy a vlastně zavedla globalizaci, bude dost problém s tím něco dělat. Je to další krok ke ztrátě konkurenceschopnosti výrobků z EU na světovém trhu, ale i na jejich vlastních trzích, protože opětovný protekcionismus WTO rozhodně nepodporuje.

A ještě do toho ten koronavirus. Některé rozvojové státy se nepustily do souboje, kdo bude mít co nejdřív naočkovanou populaci jednou z "rychlovyrobených" a "rychlootestovaných" vakcín proti COVIDu-19 (ale už ne nutně proti SARS-CoV-2) a raději se porozhlédly po potenciálně účinných lécích používaných původně na jiné choroby. Příkladem je použití léku Ivermectin proti COVIDu v některých regionech v Indii, Mexiku, Brazílii nebo v Paraguaji. Podobným případem bylo praktické zkoumání účinnosti Hydroxychlorochinu nebo Isoprinosinu. Jiné státy, hlavně asijské (Vietnam, Čína, Japonsko), ale třeba i Nový Zéland nedají dopustit na princip nezanesení nákazy ze zahraničí a pečlivě si hlídají hranice, preventivní karanténu uplatňují na nově příchozí, nikoli na celý stát. Mezitím také zkoumají možnosti vakcín, ale rozdíl je v tom, že už si vyvíjejí své vlastní vakcíny (Čína) nebo se o to pokoušejí (Indie). Žádný z těchto států nenapadlo delegovat ověřování a nákup vakcín na nějaký nadnárodní subjekt a pak se divit, že jsou dodávky vakcín pomalé, možná i drahé (veřejnost nemá všechny informace) a je jich ještě neskutečně málo. Takové nápady jsou možné jen v EU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Přemýšlím, co dokážu změnit na Ukrajině

10:04 Farský (STAN): Přemýšlím, co dokážu změnit na Ukrajině

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k cestě na Ukrajinu.