Vích (SPD): Ministerstvo obrany utrácí bez rozmyslu

13.01.2025 9:15 | Monitoring
autor: PV

Posílit obranyschopnost ČR má význam, ale jen pokud má jít o smysluplné dlouhodobé investice.

Vích (SPD): Ministerstvo obrany utrácí bez rozmyslu
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Radovan Vích

Článek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích - Vích (SPD) Ministerstvo obrany utrácí bez rozmyslu

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Ing. Miloslav Kala rozhovorem pro web irozhlas.cz dne (8. ledna 2025) opět zmínil některé palčivé problémy rezortu Ministerstva obrany (MO). Nejdůležitější je věta, že „na všechny ty požadavky a závazky, které postupně vznikly, současná ekonomika nezvládá vydělat”. Zamysleme se tedy, co přínos má a kde je to o zbytném utrácení. Největší nárůst rozpočtu zaznamenal rozpočet MO. O to důležitější je investovat přidělené peníze smysluplně a ne jen nakoupit „pár předražených hraček” a až pak řešit, kam je zaparkovat, kdo s nimi bude jezdit, a kde na ně vezmeme náhradní díly.

Pontony neunesou Leopardy

Prezident NKÚ kritizuje ale i nákupy ženijní techniky. Cituji z výše zmíněného článku irozhlasu.cz 8. 1. 2025 (ZDE): “Podobně ale ženijní vojsko (kontrola se týkala období 2018–2022 - pozn. red.). Tam měli rozpočet asi 3 miliardy. Vyčerpali z něho 9 % a pontonové mosty, které pořídili, měly nosnost menší než tanky, které máme kupovat. Takže si kupujeme (pontonové) mosty, přes které potom ty tanky neprojedou.”

Není to problém jen současné vlády ODS, TOP09, KDU-ČSL a STAN. Například při zadání zakázky pro nákup pásových bojových vozidel pěchoty v roce 2019 nebyl zadán požadavek na obojživelnost. Přitom stávající BVP2 plavat umí, jak už jsem několikrát opakovaně uváděl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

22:33 Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.