Vícha (ČSSD): Fungující nemocnice je pro nás jednou z priorit

13.01.2022 6:34

Bohumínská městská nemocnice investuje do zaměstnanců i vybavení

Vícha (ČSSD): Fungující nemocnice je pro nás jednou z priorit
Foto: Redakce
Popisek: Petr Vícha (ČSSD)

Výrazné zvýšení tarifních platů a investice do nového přístrojového vybavení. Bohumínská městská nemocnice bude moci díky dobrému hospodaření posílit mzdy zaměstnanců i obnovit majetek. Vyplývá to ze schváleného finančního a investičního plánu pro rok 2022. 

Anketa

Je omluvitelné, že poslanec Farský jede na půl roku studovat do USA?

hlasovalo: 31112 lidí

„Jako stěžejní vnímáme nutnost posílení mezd, především u středního zdravotnického personálu. Dlouhodobě byly sestry hůře placeny než jinde, ovšem letos zvýšíme tarifní plat plošně o deset procent, takže naši zaměstnanci se prakticky srovnají s okolím,“ potvrdila místopředsedkyně představenstva Petra Tomanová. V nové kolektivní smlouvě se násobně zvýší i příspěvek zaměstnavatele na penzijní pojištění. „Je to jeden z našich zaměstnaneckých benefitů,“ dodala.

Obnovy se dočká také vybavení. Některé zestárlo, ale přístroji bude nutné vybavit i nový ambulantní trakt, který za 60 milionů korun město buduje v nemocničním areálu. „Nejvýraznější položkou bude pořízení rentgenu s přímou digitalizací, odhadem za něj vydáme asi tři a půl milionu korun,“ doplnil obchodně provozní manažer nemocnice Jiří Pavlík. Zhruba stejnou částku bude stát obnova vybavení operačních sálů, kam se pořídí anesteziologický přístroj a sterilizátor, na další milion korun přijde nákup 30 nových lůžek.

Vedle zmíněné stavby nového ambulantního pavilonu plánuje město letos v areálu nemocnice financovat ještě výstavbu nového energocentra, které společně s decentralizací kotelny přijde na 25 milionů korun. Uvolněné místo po stávající kotelně by v příštích letech měla zaplnit nová moderní klinika následné péče s centrálním parkovištěm. Stávající pavilon léčebny dlouhodobě nemocných by se časem mohl po svém rozšíření změnit na sociální službu domova pro seniory.

Nemocnice dlouhodobě hospodařila s roční provozní dotací města Bohumín ve výši 18 miliónů korun. Loňský rok se ukázal jako průlomový. „Už v roce 2020 jsme díky dobrému hospodářskému výsledku mohli část dotace vrátit vlastníkovi, který ji použil na vykrytí ztráty z minulých let. Nyní jsme podle předběžných hospodářských výsledků za rok 2021 opět skončili v černých číslech a dotaci jsme nemuseli využít vůbec,“ uvedl předseda představenstva Bohumínské městské nemocnice Svatopluk Němeček.

Reakcí města by tak mohlo být navýšení základního jmění své akciovky, což by umožnilo nemocnici s financemi dále nakládat. Pokud by se město k tomuto kroku rozhodlo, mohla by nemocnice ještě za zhruba dva miliony korun koupit novou endoskopickou věž, modernizovat vybavení rehabilitace i kuchyně. O takovém postupu ale musí rozhodnout zastupitelstvo. „Fungující nemocnice je pro nás jednou z priorit. V době pandemie se ukazuje, jak je její blízkost potřebná. Ostatně svědčí o tom i naše investice, do kterých jsme se pustili, a další nás v budoucnu čekají,“ konstatoval starosta města Bohumín Petr Vícha.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volfová (ANO): Přípravy rekonstrukce Kounicova domu pokračují

14:58 Volfová (ANO): Přípravy rekonstrukce Kounicova domu pokračují

Přípravy rekonstrukce historicky cenné budovy Kounicova domu v centru České Lípy pokračují.