Návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové na novelu zákona o nemocenském pojištění umožňuje lidem, aby se mohli za přesně stanovených okolností starat o vážně nemocné příbuzné, kteří byli propuštěni z hospitalizace v nemocnici, ale nadále, a to nejméně třicet dnů, potřebují celodenní péči. Pro tyto případy vláda rozhodla zavést novou dávku z nemocenského pojištění, pokud potřebu dlouhodobého ošetřování pacienta schválí lékař a nepřítomnost v zaměstnání odsouhlasí zaměstnavatel.
Vláda schválila, aby ten, kdo celodenně dlouhodobě pečuje o nemocného příbuzného, po dobu nanejvýš devadesáti dnů pobíral novou sociální dávku ve výši 60 procent svého platu, což je stejná částka jako nemocenská. Jedná se o alternativu k umístění pacienta v léčebně dlouhodobě nemocných, která je přívětivější k nemocnému i k jeho rodině.
Snazší cesta k oddlužení
Vláda rovněž schválila návrh ministra spravedlnosti Roberta Pelikána na změnu insolvenčního zákona, která zpřístupňuje institut oddlužení širšímu okruhu poctivých dlužníků, kteří mají snahu splácet své závazky, ale kvůli jejich výši se ocitnou v dluhové pasti. Pokud novela projde Parlamentem ČR, měli by mít nově dlužníci možnost požádat o oddlužení už po třech letech, pokud splatí alespoň polovinu dlužné částky, a pokud budou poctivě splácet a spolupracovat se zástupci věřitelů sedm let, budou moci požádat o oddlužení, aniž by museli splatit dosud povinnou třicetiprocentní hranici výše dluhu. Tím se budou moci do aktivního ekonomického života vrátit i lidé, kteří by za současných podmínek neměli šanci své dluhy splatit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Jak je to doopravdy?
Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď
Další články z rubriky

22:01 Hejtman Netolický: Chceme spravedlivé rozdělení peněz
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozpočtovému určení daní pro kraje