Zahradil (ODS): Příběh, o který v českých médiích nezavadíte

02.12.2023 16:02 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zrušenému pozvání tchajwanské prezidentky na konferenci FORUM 2000

Zahradil (ODS): Příběh, o který v českých médiích nezavadíte
Foto: Repro Info.cz
Popisek: Europoslanec ODS Jan Zahradil

Příběh, o který v českých médiích nezavadíte, byť jej novináři musí znát. Nehodí se totiž do zdejšího “narativu”. V Praze se koná každý podzim velká “havlovská” konference Forum 2000, na kterou zpravidla dorazí řada lidskoprávních aktivistů a různé světové osobnosti. Letos se počítalo s účastí tchajwanské prezidentky Tsai (vládní strana DPP), to je ta, s níž si telefonoval Petr Pavel v mezidobí mezi svým zvolením a inaugurací.

Peking samozřejmě zuřil, ale tentokrát se ozval silný kritický hlas přímo z Tchajwanu. A nebyl to nikdo jiný než miliardář Terry Gou, zakladatel a bývalý šéf Foxconnu, největšího tchajwanského investora v ČR, a člověk, který udržuje dobré vztahy s pevninskou Čínou. Na Tchajwanu se totiž konají v lednu prezidentské (a legislativní) volby.

Anketa

Povedla se stávka ČMKOS?

77%
18%
hlasovalo: 10846 lidí

V nich sice prezidentka Tsai už nekandiduje, za stranu DPP ale nastoupí její dosavadní viceprezident William Lai. A jedním z jeho protikandidátů byl od léta až do dne, kdy odstoupil, právě Terry Gou, který chtěl kandidovat jako nezávislý. Ten vyjádřil nelibost nad tím, že ČR dle jeho názoru pozváním prezidentky Tsai podporuje vládní DPP, a vstupuje tak do volební kampaně na Tchajwanu. A vzkázal, že v tom případě chce na konferenci do ČR přijet také a vystoupit tam.

Organizátory polil pot. Po známém fiasku s drážďanskou továrnou na čipy nechtěli naštvat dalšího vlivného byznysmena a investora ani nechtěli, aby se jim dva tchajwanští politici pohádali na pódiu. Takže pozvání pro prezidentku Tsai bylo v tichosti stornováno.

Nad ”hodnotovou” politikou zvítězila “reálpolitika”, což je jedině dobře. Odpovídá to také pragmatičtějšímu kursu, který se ta rozumnější část české politické scény snaží ve vztazích s Čínou nyní nastolit. A ukazuje se, jaké škody mohou natropit naše teatrální prvoplánové vstupy do citlivých mezinárodních situací bez znalosti jemného a složitého přediva vztahů, za nimi se skrývajících. Což neplatí zdaleka jenom pro Tchaj-wan.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

eurovolby

Dobrý den, ve vašem příspěvku píšete, že o všem v EU rozhodují nikým nevolení úředníci. Taky si to myslím a nechápu, k čemu pak jsou volby? Proč volit europoslance, když stejně věci ovlivňují hlavně ti úředníci?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Pokud odvody do Armády ČR, tak jedině dobrovolné

8:39 Vích (SPD): Pokud odvody do Armády ČR, tak jedině dobrovolné

Politici by měli o nasazení Armády ČR rozhodovat uvážlivě, neposílat naše občany a vojáky na Ukrajin…