Babiš odstartoval mimořádnou Sněmovnu útokem na Topolánka

09.03.2018 9:52 | Zprávy

„My nic neprivatizujeme jako vláda Topolánka, která prodala Aero Vodochody v demisi! Plzeňský Prazdroj byl také prodán za hubičku a to se také stalo v demisi!“ hájil dnes ve Sněmovně premiér Andrej Babiš svůj kabinet kvůli „čistkám“ v nemocnicích, ve státní službě, ale i bezpečnostních složkách. Sněmovna se totiž dnes kvůli tomu sešla na mimořádné schůzi. Podpisy ke svolání schůze připojili zákonodárci ze šesti poslaneckých klubů, kterým se nezdají zásadní změny v obsazení klíčových postů ve státní správě. „To my neděláme,“ burácel dnes za debatním pultíkem Babiš s tím, že tedy nechápe svolání této schůze.

Babiš odstartoval mimořádnou Sněmovnu útokem na Topolánka
Foto: Hans Štembera
Popisek: O čem sní Andrej Babiš?

Vláda v demisi za necelé tři měsíce od svého jmenování využila k personálním změnám na ministerstvech služební zákon, o místo však také přišli například generální ředitel České pošty Martin Elkán, šéf agentury CzechInvest Karel Kučera či ředitelé fakultních nemocnic Na Bulovce a v Ostravě Andrea Vrbovská a Svatopluk Němeček.

Občanští demokraté přišli s návrhem, aby se Sněmovna usnesením jasně vymezila, jaké kroky by vláda bez důvěry či v demisi neměla podnikat. Babiš minulý týden řekl, že se na dnešní schůzi těší, protože připomene lidem, jak vládla ODS.

To své „těšení" pak Babiš předvedl ve Sněmovně jako první diskutér.

„Nechápu, proč byla svolána tahle schůze. Pochopil bych, kdyby ji svolali Piráti, hnutí STAN, KSČM nebo SPD, které nebyly ve vládě. Že ji svolávají tradiční strany, nechápu,“ prohlásil Babiš na úvod. A pak už jel. Vláda v demisi je podle něj legitimní a legální a dokonce ji ani nejsou dány mantinely v rámci Ústavy. „Nechceme vládnout v demisi. Ale když získáme důvěru, budeme pracovat úplně stejně, jako pracujeme dnes,” poznamenal Babiš.

Připomněl personální změny za ministerského předsedy (ODS) Mirka Topolánka, kterým se říkalo noc dlouhých nožů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jubilant Václav Klaus: „Dnes je jedním z mála, kdo se nebojí”

4:34 Jubilant Václav Klaus: „Dnes je jedním z mála, kdo se nebojí”

Václav Klaus slaví 85. narozeniny. ParlamentníListy.cz se u příležitosti významného jubilea bývalého…