Ceny energií zastropujeme. Lidé a firmy to zvládnou, slíbil Jurečka

09.09.2022 14:46

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) potvrdil, že vláda v pondělí představí konkrétní plán na zastropování cen energií pro blížící se zimu. Finální výše stropu bude určena až po víkendovém setkání Rady ministrů pro energetiku v Bruselu, podle Jurečky ale lidem i firmám pomůže tak výrazně, že nepocítí rozdíl oproti minulým zimám.

Ceny energií zastropujeme. Lidé a firmy to zvládnou, slíbil Jurečka
Foto: Hana Brožková
Popisek: Marian Jurečka, místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí

Vláda oznámí konkrétnosti po víkendovém jednání o zastropování cen na celoevropské úrovni. „Poté, co by návrh v pondělí schválila vláda, by hned v pátek navazovala mimořádná schůze Sněmovny, kde by se toho týkající dva zákony projednaly v režimu legislativní nouze,“ uvedl Jurečka pro server Idnes.cz, že by mohlo být zastropování cen schváleno v rámci dnů.

Na evropské úrovni prý bude Česká republika prostřednictvím ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) požadovat zejména zastropování cen plynu a omezení trhu s emisními povolenkami. „Pro nás je podstatné, aby evropské řešení obsahovalo alespoň nějakou míru zastropování cen elektřiny a plynu. Nebo aby přineslo minimálně variantu, že se zastropuje cena plynu, který slouží pro výrobu elektřiny a který má momentálně největší podíl na růstu cen. Ministr Síkela v Bruselu zároveň podá návrh na dočasné omezení trhu s emisními povolenkami,“ nastínil Jurečka.

Po schválení zastropování cen podle Jurečky české domácnosti a firmy zimu zvládnou. „Mohu garantovat, že ceny budou na takové úrovni, aby to české domácnosti a firmy zvládly. Součástí řešení je také to, aby výrobci energií měli povinnost poskytnout část své výroby státnímu obchodníkovi, který z toho následně zabezpečí veřejný sektor,“ slíbil Jurečka.

Ing. Marian Jurečka

  • KDU-ČSL
  • Od 1.11. pověřen řízením Ministerstva životního prostředí
  • místopředseda vlády

Ten odmítá, že by vláda k tomuto kroku přistoupila pozdě, ačkoliv ji k tomu opoziční strany vyzývaly od jara. „Situace se za poslední měsíc výrazně změnila. Ceny elektřiny na burze překročily 500 eur a posléze i 1000 eur za MWh. To byl ten moment, který nás donutil, abychom aktivovali celou Evropu a přesvědčili i partnery, kteří to předtím odmítali, že musí přijít razantní a celoevropské řešení,“ stojí za vládou Jurečka.

Vrátil se také k velké protivládní demonstraci na Václavském náměstí, která prý má dvě roviny, které je třeba rozlišovat. „Ta první je, kdo to svolal a kdo mluvil na pódiu. To jsou z mého pohledu lidé s proruskými názory, kteří obhajují politiku Putina. Druhou rovinou jsou lidé, kteří na tu demonstraci přišli a ani netušili, co jsou svolavatelé zač. Tito lidé mají obavy z budoucnosti. Strach je přirozená vlastnost a je teď důležité, aby jim naše vláda dala v pondělí jasnou odpověď. Poté, co oznámíme konkrétní parametry vládní pomoci, tak z mého pohledu nebudou objektivní důvody, aby lidé chodili demonstrovat,“ je přesvědčený Jurečka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Názory

Souhlasíte se mnou, že jsou dnes lidé z jiným názorem než má tato vláda označováni za troly, dezinformátory či nějakou pátou kolonu? A tito lidé zase opačný tábor nazývají pražskou kavárnou apod. Jak přesně byste chtěla tyto lidi stmelit? Jde to vůbec? Slibovali to už mnozí a zatím přilili spíš olej...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jednokolové senátní volby? Fiala hodí Babišův návrh zřejmě pod stůl

6:57 Jednokolové senátní volby? Fiala hodí Babišův návrh zřejmě pod stůl

K návrhu lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení jednokolových voleb do Senátu se koal…