Nejsem zbabělec. S nespokojenci promluvím, tvrdí Kalousek u vína

14.06.2011 6:39

Tvrdá pomsta ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi. To mu slibují za iniciaci soudního zákazu pondělní stávky odborářští předáci. Čtvrteční stávka prý bude dvakrát drsnější a možná začne pochodem od Kalouskova ministerstva. Kalousek si nepřipouští žádné obavy a rozmýšlí, jestli se stávkou ještě nezatočí. Jinak je odhodlán se odborářům podívat zpříma do očí. Šetřit se podle něj musí, jinak na tom bude Česko za pár let stejně jako Řecko či Portugalsko.

Nejsem zbabělec. S nespokojenci promluvím, tvrdí Kalousek u vína
Snaha o rozpuštění či zákaz připravované čtvrteční stávky odborů je stále na pořadu dne. „Ještě jsem se nerozhodl. Úplně pasivní ale do čtvrtka nebudu. To bych taky mohl ztratit autoritu," zdůraznil pro ParlamentníListy.cz ministr financí Miloslav Kalousek při včerejším setkání s představiteli města Beroun. Šlo o pravidelný každoměsíční výjezd do některé z oblastí Středočeského kraje. Nicméně chystaná stávka byla samozřejmě stěžejním tématem.

SLEDUJEME téma: STÁVKA

Nejsem zbabělec

Nejdříve označil v souladu s ostatními pravicovými politiky a prezidentem Václavem Klausem čtvrteční stávku za politickou a ne odborářskou. „Jde jednoznačně o stávku politickou. A je na odborech, do jaké míry se cítí být předvojem, závojem nebo podvojem sociální demokracie. V každém případě se tak chovají. Cílem stávky totiž není zlepšit podmínky zaměstnanců, ale jde o přepsání výsledků voleb. Na to může vláda těžko přistoupit," zdůraznil místopředseda TOP 09 Kalousek.

Psali jsme:
Klaus rozpálil odboráře Duška. Čtěte necenzurovaná slova
Odboráři se chovají jak teroristé, zlobí se právník Benda. Pravice kýve
Poslanci ODS někdo hrozí likvidací. Za to, co řekl o odborářích

Hrozeb, že čtvrteční stávka bude kvůli jeho žalobě a následnému zákazu té pondělní mnohem tvrdší, se ministr financí Miloslav Kalousek nebojí. Bere i v potaz, že možná půjde i o protestní pochod od jeho ministerstva.

„Jestli bylo podání žaloby taktické? Když si někdo bere své spoluobčany jako rukojmí v rozporu s právem a dobrými mravy, tak by bylo zavírání očí zbabělostí. Mou povinností je bránit pořádek a minimalizovat škody všude tam, kde jsem přesvědčen, že je akce v rozporu se zákonem. V tomhle odmítám být zbabělý. Odboráři v poslední době odcházejí od jednacího stolu stále častěji. Když přijdou před ministerstvo, rád se s nimi setkám i před ním," doplnil s tím, že jestliže ve čtvrtek něco neproběhne v souladu se zákonem, bude vláda v potrestání viníků důsledná.

Stávka levnější

Při setkání s představiteli a podnikateli Berounska se také hovořilo, zda bude čtyřiadvacetihodinová čtvrteční stávka levnější než ta pondělní zakázaná. Z debaty vyšlo, že celodenní stávka je většinou levnější než ta kratší. „Záleží na stávkujících, jestli se stávka prodraží. Bude na nich, jak velký rozsah problémů budou chtít svým spoluobčanům způsobit," dodal Kalousek.

Nicméně následně se již setkání neslo v uvolněném duchu. „My jsme přišli s vírou, že nám poprvé něco dáte," vtipkoval jeden z přítomných podnikatelů. Ministr financí si několikrát prohlédl náprsní kapsu s tím, že jim chtěl rozdat recesistické Kalouskovy padesátikoruny, ale žádné neměl. „Nedám. Nic jiného nemám, než vaše peníze, které přerozděluju. Nicméně je úleva říkat nepříjemné věci lidem, kteří jim rozumí a v mnohém souhlasí," podotkl šéf státní kasy.

V rozhovoru zmínil, že odbory měly v dřívějších dobách své místo a jako obrana proti bezpráví na pracujících byly sympatické. Nicméně práva, ochrana a další vymoženosti pracujících se prý dostaly do vyvážené hodnoty v padesátých letech minulého století a od té doby jsou odbory překonaným modelem. Dnes přehnaný sociální model totiž v konkurenci s dravějšími ekonomickými systémy postupně krachuje. Když ho redaktor ParlamentníchListů.cz upozornil, že na stole leží puštěný diktafon a vše se tedy nahrává, odvětil: „Na to jsem od Bárty zvyklý. V pořádku!"

Vlastenci penze netřeba

„Roku 1874 zavedl Otto von Bismarck první státní penzijní systém pro určité typy zaměstnání. Nicméně to nastavil na nadprůměrnou dobu dožití. Tenkrát byl průměrný věk 55 let a nárok na důchod měli tito lidé po 67 až 70 roce života. Dnes máte nárok na důchod po celou jednu třetinu života," srovnal podmínky s historií a také naznačil, že by se měly opět děti začít starat o své staré rodiče, jako tomu bylo v minulosti.

Když nebudou myslet politici pragmaticky, ale jen tak, aby se zavděčili většině voličů, budou se nutné reformy odkládat do doby, kdy společnost padne na držku. Ale to už bude podle Kalouska pozdě.

„Miloš Zeman říkával, že problém ekonomicko-sociálního systému se prohlubuje, protože zdravotní péče se vyšším věkem prodražuje. Taky říkal, že vlastenec kouří, chlastá a umírá na hranici penzijního věku, neboť jen tak lze udržet veřejné rozpočty vyrovnané. Když ho potkám, zdůrazňuju mu, že jakkoliv bral první dvě činnosti vždy vlastenecky a poměrně zodpovědně, s tou třetí trestuhodně otálí. Měl by tedy pochopit, že když to takhle nejde, musí to jít jinak. Osobní spoluúčast musí být tedy ve stáří jasná," zasmál se ministr financí a upil z dvojky bílého vína, které mu prý lékař dovolil.

Psali jsme:
Kalousek si hraje na premiéra, zlobí se stínový ministr Mládek
Táňa Fischerová podpořila stávku: Nečasova vláda odhodila masku
Počet lidí, co přijedou v čtvrtek do Prahy, budou odbory regulovat

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…

14:35 Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…

Prezident Miloš Zeman v odpovědích na dotazy čtenářů PL uvedl, že je načase uvažovat o zrušení konce…