Spor v koalici. Snížit sociální pojištění?

25.01.2011 11:58 | Zprávy

Česká republika má čtvrté nejvyšší sociální pojištění v Evropské unii. ODS a TOP 09 ho navrhují snížit o 1,2 procenta. Věci veřejné jsou ale proti.

Spor v koalici. Snížit sociální pojištění?

Dvě největší vládní strany chtějí spolu s důchodovou reformou snížit sociální pojištění. V Česku odvede zaměstnanec a jeho firma státu dohromady 32, 6 procent platu. Podle premiéra Petra Nečase to firmy odrazuje od přijímání nových zaměstnanců.

Snížení by zatížilo rozpočet o 15 miliard

Průměrný český plat je kolem 24 tisíc korun měsíčně. Pokud by se sociální pojištění snížilo o 1, 2 procenta, ušetřil by zaměstnanec nebo firma až 288 korun. Ministři práce a financí zatím propočítávají, zda by si to mohl stát dovolit.

Věci veřejné jsou ale k návrhu skeptické. „Moc nevěříme představě, že snížením odvodů na sociální pojištění snížíme cenu lidské práce, což se projeví vyšší zaměstnaností," řekl ministr dopravy Vít Bárta (VV).

Snížením sociálního pojištění o 1, 2 procenta prý přijde stát o zhruba 15 miliard korun. A Věci veřejné proto zvažují, zda se takový výpadek vrátí do systému. Důchodová reforma podle Bárty bude sama o sobě velkou zátěží pro veřejné finance, a tak nemá cenu rozpočet dál zatěžovat.

Neprojde teď. Projde jindy

Pokud by nápad na snížení odvodů neprošel u reformy důchodů, ODS a TOP 09 se k němu chtějí vrátit při projednávání dalších reforem. Národní ekonomická rada vlády (NERV) už zpracovává návrhy na zvýšení konkurenceschopnosti země, kde se objeví i snížení sociálního pojištění. Vysoké vedlejší náklady práce jsou totiž velkou slabinou české ekonomiky.

Další příležitostí bude nový zákon o dani z příjmu, který připravuje ministr financí Miroslav Kalousek.

Snížení pojistného jako kompenzace za zdražení potravin

Zatím ovšem není rozhodnuto, zda se povinné odvody na sociální pojištění sníží firmám nebo zaměstnancům. Lidé by to ovšem rozhodně uvítali vzhledem k plánovanému zvýšení snížené sazby DPH z 10 na 19 procent.

Ze sociálního pojištění se platí hlavně důchody a nemocenská. Loni se na něm vybralo prý 355 miliard korun. Důchody minulý rok skončily ve schodku 30 miliard. Deficit se má nadále prohlubovat.

Důchodová reforma by zavedla povinnost odkládat tři procenta z příjmů na soukromé penzijní účty. To ale připraví rozpočet o 25 až 30 miliard korun. Sjednocení DPH na 19 procentech naopak přinese do rozpočtu 50 miliard.

Vláda plánuje získat až 30 miliard z dividend polostátních firem, především z ČEZ.

Související:

Nečas: Nezdaří-li se reforma důchodů, ztratí vláda smysl 

Tisk vysvětluje reformu penzí. Bulvár si bere na pomoc i Ševčíka 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ANO že neposílilo? „Pokud tomu skutečně věří, měl by vyhledat pomoc.“ Babiš se u Fialy neudržel

22:02 ANO že neposílilo? „Pokud tomu skutečně věří, měl by vyhledat pomoc.“ Babiš se u Fialy neudržel

Vládní ani opoziční tábor ve volbách neposílily. S takovým hodnocením přispěchal pár dnů po volbách …