AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si navštěvníci oblíbili

15.06.2024 20:48 | Tisková zpráva

Dům přírody Brd v létě oslaví rok od svého otevření. Lidé si do nového návštěvnického střediska hned od začátku našli cestu. Postupně se rozšiřovala také nabídka komentovaných vycházek a exkurzí pro širokou veřejnost, skupiny a školní programy. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na tvorbě nabídky i realizaci programů s provozovatelem, jimž je obec Strašice, úzce spolupracuje. Od začátku roku zde již proběhla řada akcí.

AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si navštěvníci oblíbili
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

„Duben byl ve znamení série výprav za sovím houkáním, na které jsme spolupracovali s Vojenskými lesy a statky, a která byla velice úspěšná. Proběhly celkem tři vycházky, během nichž jsme mohli pozorovat několik kulíšků a puštíků a zaslechnout sýce. Ze žádné z vycházek jsme neodešli bez přímého pozorování. Pro život sýce rousného a kulíška nejmenšího je totiž chráněná krajinná oblast Brdy jedním z nejvýznamnějších míst v českém vnitrozemí,“  vysvětluje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
 
Podobně úspěšné byly i další akce. AOPK ČR se podílela na Dni Země, který proběhl ve venkovním prostoru Domu přírody Brd, a kde představovala hlavní přednosti CHKO i důležitost pestrosti přírody. Zoologická vycházka na vojenské cvičiště Bahna zase ukázala méně tradiční prostředky ochrany přírody, a to vojenský výcvik, který území centrálních Brd v nedávné minulosti významně formoval.

Abychom ukázali, jak je v krajině důležitá voda, pořádáme ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky exkurze k tůním, které se posledních letech vybudovaly na Padrťské pláni. Zpomalují odtok vody a rychle se staly místem, kde se rozmnožuje celá řada organismů. Jedna z exkurzí se koná už zítra, v sobotu 15. června,“ dodává Bohumil Fišer.

AOPK ČR se na chodu Domu přírody Brd podílí také finančně. Na jeho provoz přispívá z dotačních prostředků Ministerstva životního prostředí Národního programu obnovy - Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny.

Program dům přírody je koncipován jako partnerský, podílí se na něm Agentura ochrany přírody a krajiny ĆR ve spolupráci s místními provozovateli. Na začlenění do sítě Domů přírody je třeba splnit náročná kritéria. Nyní je v provozu 15 návštěvnických a 9 menších informačních středisek v 19 chráněných krajinných oblastech a 2 maloplošných zvláště chráněných územích. Více ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

10:00 Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

Předsednictvo politické strany Motoristé sobě na svém prvním červencovém zasedání rozhodlo o vzniku …