„Prohrát příští volby a pryč s Fialou.“ Uvnitř ODS padl plán

12.06.2024 4:40 | Komentář

Pomohla značka SPOLU ve volbách do Evropského parlamentu jednotlivým stranám? Jak komu. Výsledky ukazují, že z hlediska zisku poslaneckých mandátů si ODS pohoršila, zatímco TOP 09 uhájila své dva mandáty z předchozího období. A mnozí dlouholetí straníci jsou z pokračování v koalici SPOLU zoufalí. A to tak, že doufají, že ODS prohraje příští volby a předseda přijde Petr Fiala o funkci.

„Prohrát příští volby a pryč s Fialou.“ Uvnitř  ODS padl plán
Foto: Hans Štembera
Popisek: 30. kongres ODS v hale O2 Universum

Kritici postupu, že by tři vládní strany měly postupovat společně, by nyní mohli dát zapravdu námitkám Alexandra Vondry, lídrovi bruselské kandidátky SPOLU, který původně prosazoval, aby ODS kandidovala samostatně. Tuto variantu dříve podporovala i řada poslanců ODS. 

Přesto nakonec zvítězilo druhé řešení. Pokračování koalice SPOLU, což podle dřívějších zákulisních informací vcelku na sílu prosadil šéf občanských demokratů a premiér Petr Fiala. Dle zdrojů z ODS především proto, aby nenaštval své koaliční partnery. 

Ukázalo se ovšem, že ani volební koalice tří stran v čele s nejsilnější vládní ODS není schopna porazit hnutí ANO Andreje Babiše, proti němuž se vládní činitelé, a především ministerský předseda, stále hojně vymezují.

Problém je, že SPOLU se nejenže nepodařilo zvítězit, jakkoli o tom byl premiér Fiala ve svých veřejných vyhlášeních přesvědčený, ale došlo též k tomu, že občanští demokraté budou mít napříště v Bruselu jen tři své europoslance. V právě skončené pětiletce zasedali v Evropském parlamentu čtyři poslanci za ODS.

Podle nyní již dosluhujícího dlouholetého europoslance ODS Jana Zahradila se ukázalo, že ODS začala platit právě za projekt SPOLU, který již jeho straně nepřináší žádné benefity.

„Já to čtu tak, že jsme přišli o mandát, což sice není žádná smrtelná tragédie, ale o nějakém trendu to svědčí. No a dál to čtu tak, že TOP 09 na rozdíl od nás o mandát nepřišla. Měla dva a má dva. Takže by to podle mě mělo vést k úvahám typu, jakou jsem nadhodil na kongresu ODS. Tam jsem řekl, že benefity koalice SPOLU jsme už zkonzumovali a teď už platíme náklady. Myslím si, že se teď ukázalo, že ODS platí náklady a TOP 09 je tím, kdo teď sklízí benefity,“ řekl Zahradil v rozhovoru pro MF Dnes.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

?????, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseCyklista2 , 12.06.2024 11:04:07
Ať dělám co dělám nejsem schopen pochopit co je to za lidi, kteří tuto strnu volí. Až na poslední odstavec v tomto článku jeden jenom zírá jak ti lidé uvažují. No a vrcholem je neschopnost zbavit se řeporyjského vepře, který říká, že jej ODS potřebuje. To nelze komentovat.

|  12 |  0

Další články z rubriky

Přijde a začne vyhrožovat? Politici si podali Foltýna

4:44 Přijde a začne vyhrožovat? Politici si podali Foltýna

Kdo nejde s námi, jde proti nám. Výhrůžky. Jako za Klementa Gottwalda. Takové a další komentáře padl…