Senátor ODS Aschenbrenner: Byl jsem proti slepenci SPOLU. Ukřičený STAN má něco rozhodovat?

16.06.2024 18:29 | Rozhovor

Zelená guru Greta, zdá se, už lidi v zahraničí příliš netáhne. Netáhnou ani Piráti u nás, kteří kdoví jestli udrží posty při krajských volbách v Plzeňském kraji. Táhne komunistka Konečná, která svoji prosáklou komunistickou značku umně schovala. A také táhne motorista Turek, jenž se „prohajloval“ do Evropského parlamentu. A rovněž táhne řeporyjský starosta, stále ódéesák Pavel Novotný. Ten se prý zlepší, ale vůbec to není jisté. Pro ParlamentníListy.cz hovoří známý starosta jednoho z plzeňských obvodů a senátor Lumír Aschenbrenner (ODS).

Senátor ODS Aschenbrenner: Byl jsem proti slepenci SPOLU. Ukřičený STAN má něco rozhodovat?
Foto: Repro Facebook
Popisek: Senátor ODS, Lumír Aschenbrenner

Co říkáte na výsledky eurovoleb? Povstává opět levice?

Když to vezmeme z celoevropského hlediska, tak levice naopak dostala výprask. Ještě větší porážku ale utrpěly zelené strany s jejich Green Dealem. Je vidět, že zelený guru, aktivistka Greta Thunbergová, už naštěstí přestala lidi zajímat. Dramatické posuny pak vidíme ve výsledcích ve Francii a v Německu, kde vládní strany utrpěly doslova kolosální porážky. To bude mít za následek postupné změny politiky Evropské unie.

V České republice nepovstala levice, ale levicová ekonomická řešení jsou bohužel vlastní mnoha stranám, dokonce i některým vládním. Komunistka Konečná vedla účinnou kampaň, europarlament dobře zná, a to voliči ocenili. Navíc chytře schovala provařenou značku KSČM pod jiný název. Za povstávání levice bych to ale neoznačil; byl to dobrý výkon jednotlivce.

Největším překvapením voleb je totiž nový europoslanec Filip Turek. V některých médiích vystupoval umírněně, na sítích přitvrzoval, byla to zajímavá taktika a strategie. Na sítích ulovil mnoho mladých lidí. Jeho kritika některých kroků EU je oprávněná, třeba zásahy do automobilového průmyslu. I když „prohajlovat“ se do parlamentu, to je síla. Ale hovoří to hlavně o jeho voličích.

Pokud jde o koalici Spolu, byl jsem už před eurovolbami proti slepenci s KDU-ČSL a s TOP 09. ODS měla jít do těchto voleb sama, s lídrem Alexandrem Vondrou bychom dokráčeli k dobrému výsledku. Myslím, že jsme mohli mít čtyři až pět europoslanců.

Hnutí ANO s mimořádně nevýraznou kandidátní listinou, snad s výjimkou lídryně, si uhrálo své. – Ukřičenému STANu spíše uškodila, než pomohla, paní Danuše Nerudová. – A SPD, to byl naprostý výbuch; Okamura už nemá, na antisystémové straně politického spektra, kde brát.

Co se to děje s Piráty? Nechali si vzít hlasy mladých voličů Přísahou a Motoristy...

Pirátská vlajka se ještě zoufale třepetá na rozbouřeném moři, ale výsledky eurovoleb pro tuto zelenolevicovou stranu nevěští do budoucnosti nic dobrého. Brzy může jejich loď narazit na skaliska. Piráti byli úspěšní v Praze, ale v sedmi krajích nepřekročili ani 5 %. Prvovoliče jim přebral závodník Turek, protože Piráti měli málo viditelnou kampaň – pokud nepočítám naprostý bizár s Ježíšem, jehož námět ukradl z filmu Anděl Páně exposlanec Ferjenčík. Předseda Bartoš je nikam netáhl a samotná kandidátní listina byla slabá. Že z ČR jedinou pirátskou europoslankyní bude zelená fanatička Gregorová, to o něčem vypovídá.

Resumé: Vliv Pirátů na českou politiku bude klesat – a to je dobře.

Jak dlouho ještě bude ODS doplácet na KDU-ČSL a na TOP 09? Respektive se nechá válcovat...

Neřekl bych, že je to válcování, ale do voleb do Evropského parlamentu měla jít ODS sama. Určitě by nedopadla hůř. A třeba TOP 09, kdyby nasadila exministra Kalouska jako lídra, také mohla dopadnout slušně. Vládní strany z celkového počtu odevzdaných hlasů dostaly dohromady jen 37 %. To už není ani slavná Klausova „nevýhra“. To je prostě špatný výsledek. Myslím pro ODS.

A k tomu válcování, jak se ptáte... Jsem rád, když se drží v politice dohody. Ale naprosto nechápu, že předseda ODS a premiér Petr Fiala dal před eurovolbami STANu slib, že oni vyberou za Českou republiku příštího eurokomisaře. Strana s necelými devíti procenty, která sází především na agresivitu, má rozhodnout o tak důležité věci? Alespoň doufám, že to nebude Danuše Nerudová.

A obecně, protože volby do Evropského parlamentu jsou poučením: Koalice Spolu se má tvořit podle typu voleb, podle regionálních předpokladů a podle toho, kdo se vlastně kde na kandidátce nachází. Nasazovat ji všude, to považuji za nesprávné. Snad se to projeví v podzimních krajských volbách, kde bych si přál, ať je to ze strany ODS pestřejší. V každém kraji by to mohlo být trochu jinak, podle místních podmínek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Luzný Lumír, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePotížista , 16.06.2024 18:48:11
Aschenbrenner, Brouk Pytlík ODS, který všechno zná, všechno ví a všechno je mu jasné. Jenom my nevíme, k čemu je nám dobrý on sám a proč to v "jeho Plzni" vypadá jako v banderovském Lvově.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Bývalá šéfka úřadu: Poslat syna na Ukrajinu? Postavila bych se tomu i za cenu zastřelení

5:00 Bývalá šéfka úřadu: Poslat syna na Ukrajinu? Postavila bych se tomu i za cenu zastřelení

„Úroky vysoké tak, že běžný mladý člověk nemá šanci nebo se musí zadlužit na třicet let! To je tak m…