Vždyť se pořád hádají, proto Nečasova vláda padá, nediví se experti

08.03.2011 23:18

Totální propad v očích veřejnosti. A spokojenost veřejnosti přibližně na stejné úrovni jako v případě vlády Mirka Topolánka. Průzkum CVVM ukazuje, že pod taktovkou ODS se rýsuje již druhý totální neúspěch v pořadí. Podle politologa Josefa Mlejnka si Nečasův kabinet takové hodnocení zaslouží, i když čísla je třeba brát s velkou rezervou.

Vždyť se pořád hádají, proto Nečasova vláda padá, nediví se experti

Výzkumníci z CVVM kladou respondentům stejné čtyři otázky již řadu let. Zajímá je spokojenost s vyhlášeným vládním programem, s činností kabinetu, s tím, jak vláda komunikuje s veřejností a v neposlední řadě i s personálním složením. Zvláštní otázka pak patří samotné osobě premiéra.

Více k průzkumu:
Češi vládě nevěří. Vadí jim složení a špatná komunikace
Kompletní zpráva CVVM


Ve všech sledovaných oblastech Nečasův kabinet výrazně propadá. A to nejen ve srovnání s předchozí úřednickou vládou Jana Fischera, která v očích veřejnosti dokázala vyšroubovat svou popularitu do závratných výšek, ale i s vládami politickými, ve kterých hráli první housle sociální demokraté.

Nejlépe dopadli Nečasovi lidé v případě vyhlášeného vládního programu. S ním je spokojeno 35 procent dotázaných, opak si myslí 66 procent. Nejhůře si pak současný kabinet podle veřejnosti vede v oblasti personálního složení, to se líbí jen 19 procentům respondentů. 71 procent je pak s Nečasovým reformním týmem nespokojeno. S činností vlády a způsobem, jakým kabinet komunikuje s veřejností, je spokojena v obou případech jen čtvrtina lidí.


Devadesát procent na hádky, deset na smysluplnou činnost

"Ono se tomu vlastně nelze divit. Je to špatně už od začátku. Nečasův tým ani nemá šanci působit pozitivně, protože spotřebuje 90 procent energie na koaliční šarvátky, takže na skutečnou činnost jim zbyde deset procent. A to je vidět, zatím předvedli jen hlubokou vládní krizi v souvislosti s kauzou Drobil, zvyšování DPH, proti kterému je i prezident a část nejsilnější vládní strany, a dosti nepovedenou důchodovou reformu," kometoval pro ParlamentníListy.cz situaci politolog Josef Mlejnek.

Ve stejně negativním duchu hovoří i jeho kolega Jiří Pehe. "Je to od počátku podivný slepenec jedné zavedené, ale dosti zkorumpované strany a trpí značnou rozhádaností, což veřejnost vnímá. Vládní kroky nejsou čitelné, často se mění rozhodnutí a lidé hledají, co za těmito změnami stojí," míní politolog.

Napětí ve společnosti pak podle Peheho mimo jiné stupňuje neshoda koalice na reformách. "Jak občané správně chápou, tyto reformy ovlivní jejich životy na desetiletí. Dále je zde osoba slabého premiéra Petra Nečase a Václav Klaus mu to začíná dávat najevo. Dále veřejnost vnímá, že se zde nečiní nic v rozkrádání veřejného majetku, což třeba podporuje i protestní odchod Pavla Kohouta z NERVu, který měl právě na starosti boj proti korupci," uvedl pro ParlamentníListy.cz Pehe.

Špidla dobře začal a špatně skončil

Průzkum CVVM nabízí i srovnání s vládami předchozími.  Mezi těmi politickými jednoznačně kraluje trojbarevná vláda Vladimíra Špidly, která jako jediná dokázala v oblastech vyhlášeného programu, činnosti a komunikace s veřejností atakovat nadpoloviční většinu spokojených respondentů. Bohužel ale jen na chvíli, sedm měsíců před Špidlovým odchodem ze Strakovy akademie už jeho kabinet začíná dosahovat v očích veřejnosti stejné obliby jako ten Topolánkův či Nečasův, v oblastech činnosti a personálního složení se mezi ostatními post-sarajevskými kabinety drží na samém chvostě, v druhém případě spolu s týmem Miloše Zemana, trpícím zejména svým normalizačním image.

Hodnotím podle své peněženky

Špidlův kabinet v době svého nástupu podle Mlejnka využil především poměrně dobré situace a nálady, ve které se česká společnost nacházela před vstupem do EU. "Byl to hospodářský růst, období zvyšování platů ve státní správě, to se do těch čísel rozhodně promítlo. Ona totiž ve skutečnosti o činnosti nebo komunikaci kabinetu s veřejností tak úplně nevypovídají. Spíš se do nich promítá životní situace dotazovaného či stranická identifikace, takže volič ODS bude modrou vládu vždy považovat za dobrou. Na to politologové často zapomínají a neuvědomují si, že běžný občan nehodnotí vládu stejným způsobem jako oni sami a k pozitivnímu či negativnímu názoru má úplně jiné důvody. Když to řeknu otevřeně, většina voličů nesleduje vládu a její kroky tak, aby je vůbec mohla hodnotit," vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Mlejnek.

Fischerovo štěstí

I z toho důvodu vycházejí ze srovnání tak dobře úřednické vlády. Vzniká u nich totiž podle Mlejnka dojem, že jde o vládu odborníků, ve které nejsou spory. "Přitom Fischerova vláda, tak pozitivně veřejností hodnocená, byla skrytou velkou koalicí ODS a ČSSD, kde premiér, vnímaný jako silný, neměl bez předchozí dohody šanci cokoliv realizovat," říká dále politolog. A čísla jeho slova potvrzují beze zbytku. Fischerova vláda je hodnocena, dalo by se říci, až nekriticky. Kromě personálního složení, které ovšem premiér neměl šanci díky stranickým nominacím nijak zvlášť ovlivnit, je v ostatních oblastech vidět výrazně nadpoloviční spokojenost s činností "úřednického" kabinetu.

Sám Fischer pak mezi premiéry suverénně vede, spokojeno s ním bylo v lednu 2010 plných 75 procent občanů. Druhou příčku drží Jiří Paroubek, dva měsíce po vzniku jeho kabinetu, v červnu 2006 jej podporuje 54 procent dotázaných, zatímco čeští vyznavači techna se teprve chystají na svůj každoroční svátek, který ale tentokrát skončí poněkud divočeji než předpokládali . Petr Nečas pak půl roku po rozjezdu svého kabinetu nedokázal přesvědčit ani 33 procent dotázaných.
"Ta čísla hovoří hlavně pro Fischera. Osobně soudím, že pokud buude kandidovat v případě schválení přímé volby na prezidenta, má obrovskou šanci uspět," dodal Mlejnek.

Archiv výzkumů: CVVM , FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM , Médea Research


Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Mašek

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Střídání času na dalších pět let? Vláda rozhodne v pondělí

11:45 Střídání času na dalších pět let? Vláda rozhodne v pondělí

Babišův kabinet bude v pondělí rozhodovat o termínech střídání času v dalších pěti letech. Schvalova…