Vždyť se pořád hádají, proto Nečasova vláda padá, nediví se experti

08.03.2011 23:18 | Zprávy

Totální propad v očích veřejnosti. A spokojenost veřejnosti přibližně na stejné úrovni jako v případě vlády Mirka Topolánka. Průzkum CVVM ukazuje, že pod taktovkou ODS se rýsuje již druhý totální neúspěch v pořadí. Podle politologa Josefa Mlejnka si Nečasův kabinet takové hodnocení zaslouží, i když čísla je třeba brát s velkou rezervou.

Vždyť se pořád hádají, proto Nečasova vláda padá, nediví se experti

Výzkumníci z CVVM kladou respondentům stejné čtyři otázky již řadu let. Zajímá je spokojenost s vyhlášeným vládním programem, s činností kabinetu, s tím, jak vláda komunikuje s veřejností a v neposlední řadě i s personálním složením. Zvláštní otázka pak patří samotné osobě premiéra.

Více k průzkumu:
Češi vládě nevěří. Vadí jim složení a špatná komunikace
Kompletní zpráva CVVM


Ve všech sledovaných oblastech Nečasův kabinet výrazně propadá. A to nejen ve srovnání s předchozí úřednickou vládou Jana Fischera, která v očích veřejnosti dokázala vyšroubovat svou popularitu do závratných výšek, ale i s vládami politickými, ve kterých hráli první housle sociální demokraté.

Nejlépe dopadli Nečasovi lidé v případě vyhlášeného vládního programu. S ním je spokojeno 35 procent dotázaných, opak si myslí 66 procent. Nejhůře si pak současný kabinet podle veřejnosti vede v oblasti personálního složení, to se líbí jen 19 procentům respondentů. 71 procent je pak s Nečasovým reformním týmem nespokojeno. S činností vlády a způsobem, jakým kabinet komunikuje s veřejností, je spokojena v obou případech jen čtvrtina lidí.






Devadesát procent na hádky, deset na smysluplnou činnost

"Ono se tomu vlastně nelze divit. Je to špatně už od začátku. Nečasův tým ani nemá šanci působit pozitivně, protože spotřebuje 90 procent energie na koaliční šarvátky, takže na skutečnou činnost jim zbyde deset procent. A to je vidět, zatím předvedli jen hlubokou vládní krizi v souvislosti s kauzou Drobil, zvyšování DPH, proti kterému je i prezident a část nejsilnější vládní strany, a dosti nepovedenou důchodovou reformu," kometoval pro ParlamentníListy.cz situaci politolog Josef Mlejnek.

Ve stejně negativním duchu hovoří i jeho kolega Jiří Pehe. "Je to od počátku podivný slepenec jedné zavedené, ale dosti zkorumpované strany a trpí značnou rozhádaností, což veřejnost vnímá. Vládní kroky nejsou čitelné, často se mění rozhodnutí a lidé hledají, co za těmito změnami stojí," míní politolog.

Napětí ve společnosti pak podle Peheho mimo jiné stupňuje neshoda koalice na reformách. "Jak občané správně chápou, tyto reformy ovlivní jejich životy na desetiletí. Dále je zde osoba slabého premiéra Petra Nečase a Václav Klaus mu to začíná dávat najevo. Dále veřejnost vnímá, že se zde nečiní nic v rozkrádání veřejného majetku, což třeba podporuje i protestní odchod Pavla Kohouta z NERVu, který měl právě na starosti boj proti korupci," uvedl pro ParlamentníListy.cz Pehe.

Špidla dobře začal a špatně skončil

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krutý vtip, marihuana? Lipavského óda na Fialu. Je zde dohra

17:14 Krutý vtip, marihuana? Lipavského óda na Fialu. Je zde dohra

Petr Fiala jako nejlepší český premiér polistopadové historie? Podle ministra zahraničí Jana Lipavsk…