Budeme se pořád uskromňovat, varuje Keller

28.11.2011 11:14

Začalo to Řeckem. Nad poměry si ale žila také Itálie pod vedením Silvia Berlusconiho, Španělsko s vládou socialistů nebo Portugalsko. Vysvětlením bylo, že si tyto státy s nižším ekonomickým výkonem nemohly dovolit dále financovat ani relativně skrovný sociální stát. Do potíží se ale může dostat také Belgie, Francie nebo Německo, i když patří mezi vyspělé ekonomiky. Píše sociolog Jan Keller v deníku Právo.

Budeme se pořád uskromňovat, varuje Keller
Foto: Archiv
Popisek: Sociolog Jan Keller

Nejvyspělejší kapitalistické ekonomiky, které od skončení druhé světové války neustále rostly a několikrát za tu dobu znásobily své bohatství, nejsou schopny financovat bez velkých schodků chod státu, ani veřejný sektor se službami.

Německo už deset let uplatňuje úspornou politiku, přesto si očividně žije nad poměry

Kapitalismus dnes tedy neumožňuje uspokojovat potřeby, které on sám nedávno považoval za běžnou součást civilizovaného života. Ve státech, které byly naším vzorem, není dostatek peněz na věci, na které bylo před lety.

Keller znovu na příkladu Německa uvádí, že se zde už deset let uplatňuje velmi úsporná politika. Platy většiny zaměstnanců stagnují nebo poklesly, sociální programy jsou kráceny. „Přesto si i Německo jako nejvýkonnější, technologicky nejmodernější a exportně nejúspěšnější evropská země žije podle všeho zoufale nad poměry," píše sociolog v deníku Právo.

Uskromňovat se budeme napořád

Jak tedy zachránit nejblahobytnější ekonomický systém všech dob? Možná bude potřeba se uskromnit na úroveň osmdesátých let nebo žít skromněji než za dob tzv. reálného socialismu.

„Jak dlouho se budeme muset uskromňovat, aby systém mohl fungovat normálně? Přece už napořád. Jinak bychom se opět trestuhodně zadlužili," obává se Keller v Právu.

Více názorů profesora Jana Kellera ČTĚTE ZDE

Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…