Historik brání Mašíny. Gottwaldovy pochopy neřešíte, to jsou vrazi

06.12.2011 18:53

Známý hudebník, historik, vydavatel velmi populárních a ve své kategorii nepřekonatelných historických publikací z 2. světové války a člen legendárního Foglarova 2. skautského oddílu Jaroslav Čvančara vytáhl do boje proti Národnímu osvobození, časopisu válečných veteránů a Československé obce legionářské i jmenovitě proti poslanci Stanislavu Humlovi. Vadí mu neustálé denunciování těchto příslušníků III. odboje a zároveň glorifikace komunistických zločinců a aktivních pomocníků bolševického režimu.

Historik brání Mašíny. Gottwaldovy pochopy neřešíte, to jsou vrazi
Foto: bojovnici.cz
Popisek: Josef Mašín

Jaroslav Čvančara, kterému vadí dlouhodobé nevyvážené zpravodajství legionářského časopisu, jehož je paradoxně dlouholetým spolupracovníkem, vydal před několika hodinami otevřený dopis, který rozeslal řadě historiků, veteránů III. odboje i zástupcům médií, mimo jiné serveru ParlamentníchListů.cz.

„Nelíbí se mi, že v případě bratří Mašínových dáváte více prostoru ideologickému pohledu než objektivitě. Je skutečností, že velká část veřejnosti je proti bratrům Mašínovým. Znamená to, že má problémy se svou minulostí, nebo nemá  jasno v hodnotách, v identitě?" argumentuje Čvančara.

Psali jsme:
Poslední Mašín: V Česku není demokracie jako v USA

Podle něj se Češi v pohledu na tehdejší dobu diametrálně liší pohledem zleva. „Někteří historici tvrdí, že občané vlastenecky orientovaného Polska či baltských států by o bratrech  Mašínových vůbec nepochybovali. Proč tedy u nás jejich odboj vzbuzuje vzrušené debaty, které mají navíc ideologický podtext?  Proč naše veřejnost odsuzuje ty, kteří proti zločinnému režimu něco dělali, na mnohonásobné zločince Picha-Tůmu, dr. Vaše, Slánského, Plačka, Pixu i mnoho dalších má  však jiný - mnohem shovívavější - metr? I v článcích a příspěvcích čtenářů, včetně Národního osvobození, jsou Mašínové často označováni za vrahy. Oplakáváni jsou mrtví policisté, milicionáři. Osoby, které se hlásily a patřily ke Gottwaldovu režimu. Podtrhuji slova Gottwaldova režimu, neboť i sama KSČ  v šedesátých letech odsoudila zločiny a krvavé praktiky Gottwaldova režimu," tvrdí Čvančara.

SLEDUJEME téma Mašínové
Komunistka Semelová: Lidi, přestaňte se hrbit a nechávat na sobě dříví štípat

„Útoků na Mašíny, podložené  v naprosté většině  pouze chabými argumenty, už bylo  bezpočet. Národní osvobození, časopis s odkazem na  nejlepší legionářské tradice, by  rozhodně neměl dávat prostor pouze výlevům Jaroslava Maršáka, Pavla Šmidrkala a dalších. I když minulý i současný prezident České republiky zaujímají vůči Mašínům rovněž vlažný, ne-li odmítavý postoj," zvedá vyčítavě prst Čvančara.

„Národní osvobození by nemělo být tribunou jednoho názoru, mělo by být otevřené argumentům všech stran. Nikdo nikoho nenutí klanět se Mašínům. I největší odpůrce ale musí uznat, že byli výjimeční. Byli tím, čím je formovala rodina, tradice, jakými je učinila doba. Pravdu, byť mnohdy drsnou, Mašínové nikdy nepřikrašlovali. Na rozdíl od oponentů, používajících mělké fráze, ideologická klišé a hlavně dvojí metr. Značná část české veřejnosti  je ale bohužel stále ovlivněna účelovými dezinformacemi. Třetí odboj bagatelizuje a na krutosti a zločiny tehdejšího režimu pohlíží velmi shovívavě. A to přesto, že Gottwaldovi pochopové v té době zabíjeli nejlepší československé spoluobčany," dodává Čvančara.

K věci: "Ten komunista" Huml píše o vrazích Mašínech. A nebojí se krve

Starého (komunistického) psa nové (demokratické) věci nenaučíš

Ve svém prohlášení se historik pouští i do bývalého poslance Věcí veřejných (VV) Stanislava Humla, později v souvislosti s kauzou údajného podplácení poslanců VV jejich šéfem Vítem Bártou vyloučeného z klubu Véčkařů. Tento přitom ještě nedávno poslanec z pravicové strany, který dnes podle vlastních slov koketuje se sociální demokracií, před časem na svém blogu zveřejnil své názory na diverzní akci Mašínů proti stanici SNB v Čelákovicích.

„Humlovy postoje jsou i dnes, 22 let po převratu, dosud jasně ovlivněné jeho příslušností k předlistopadovému Sboru národní bezpečnosti a členství v Komunistické straně Československa, ale také kolegiálním vztahem k příslušníkům bývalé „ozbrojené pěsti komunistické strany", jak SNB a StB nazývali sami komunisté," řekl ParlamentnímListům.cz politolog Jan Kovář.

Své názory na akci partyzánské skupiny bratrů Mašínů, provedené za účelem získání zbraní pro další protikomunistický odboj, Huml na blogu doplnil navíc ještě emotivní fotokopií z dobového vyšetřovacího spisu, na které je mrtvý příslušník SNB. Pro větší expresivnost dal Huml původně černobílou fotku ještě upravit, barevně kolorovat.

Přitom ale, jak historik Čvančara upozorňuje, zabitý esenbák nebyl jen obyčejným vesnickým policajtem a pochůzkářem, který podle Humlových tvrzení „jenž pouze proháněl zloděje slepic a vyšetřoval pachatele dopravních nehod."

„Zná Huml a jemu podobní Honzátkův osobní spis?", ptá se Čvančara v otevřeném dopise a hned poslanci odpovídá: „Měl by vědět, jak se tento údajně pouhý obchůzkář choval při ostraze státní hranice, u Hory Sv. Šebestiána od 27. února 1948 do ledna 1951. Za co byl odměňován, povyšován a posléze jmenován zástupcem velitele stanice SNB v Čelákovících," tvrdí historik.

ParlamentníListy.cz exkluzivně:¨

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

9:25 Akce zakázána. Ne zrušena, zakázána. Dvojka Konečné terčem cenzury. Pátrali jsme

Akce zakázána. Doslova. Plzeňsko je, zdá se, „průkopníkem“ praxe, kterou najdeme možná v padesátých …