I běžný úraz může přijít lyžaře na statisíce

25.02.2018 0:00

Pojistná služba v souvislosti s aktuální vážnou nehodou české lyžařky v rakouských Alpách varuje, že samotnou nešťastnou událostí podobné nehody nekončí.

I běžný úraz může přijít lyžaře na statisíce
Foto: Playn et - Thinkstock
Popisek: lyže
reklama

Nemalé náklady na zásah záchranářů bývají po zahraničních turistech následně vymáhány.

Vážné zranění české lyžařky opět vyvolává otázku, kolik stojí záchranná operace a kdo nese její náklady. Zjednodušeně lze říci, že náklady jdou na vrub poškozeného, v případě, že je dotyčný pojištěn, tak za danou pojišťovnou. Pokud dojde k největší tragédii, tedy ke smrtelnému úrazu, potom pokud dotyčný nebyl pojištěn, mohou být náklady spojené se záchranou vymáhány v rámci dědického řízení.

Ceny zásahu horské služby, stejně jako s tím spojený transport, se nijak zásadně neliší, ať už se český turista zraní v Tatrách, a nebo v rakouských Alpách. Cena transportu zraněného záleží jednak odkud a kam je zraněný přepravován a také, jak závažné je jeho poranění. Cena lehkého zranění s přepravou z Tater do Brna vyjde na zhruba 15-20 000 Kč. Je-li ale nutné při závažnějším poranění použít leteckou ambulanci či transport, pohybuje se cena zásahu kolem 250 - 300 000 Kč, tedy na více než desetinásobku! „Ceny v Rakousku se pohybují obdobně jako ve Slovensku, tj. od svozu ze sjezdovky za cca 50 €, přes vyhledávací akci v ceně kolem 2000-3000 Eur, až po využití vrtulníku za 1500-5000 €,“ říká Pavel Jechort.

Pokud je však potřeba v zahraničí řešit vážnější poranění, ceny rapidně rostou. Cena za ošetření komplikované zlomeniny se může vyšplhat na statisíce, úraz hlavy či páteře i na milion korun.

Bohužel i nejtragičtější moment, kdy dojde k nejhoršímu a zraněnému už není pomoci, je spojen s nemalými náklady. Transport ostatků z Rakouska vyjde na zhruba 60 000 Kč, ze slovenských hor pak s ohledem na vzdálenost na zhruba 90 000 Kč.

S úrazy v zahraničí jsou však často spojeny ještě náklady plynoucí z odpovědnosti za škodu, tedy třeba tím, že lyžař srazí dalšího lyžaře a způsobí mu zranění. Ze statistik vyplývá, že meziročně roste počet těchto nárokovaných odškodnění o zhruba 50 %. „Podle statistik zranění zahraničního lyžaře vychází na půl až 2,5 milionu korun,“ říká Pavel Jechort.

Na základě analýzy současného stavu se pojišťovny přizpůsobily a můžete nyní např. získat pojištění, které je šité na míru právě českým lyžařům a snowboardistům mířícím do zahraničí. Pojištění komplexně řeší nepříjemnosti českých turistů mířících v zimě do zahraničních hor a zahrnuje v sobě vysoké limity pro léčebné výlohy (až do výše 5 mil. Kč), pojištění odpovědnosti (až do výše 3 mil. Kč), ale také úhrady zásahu horské služby, zničeného či ukradeného vybavení včetně možnosti vypůjčit si na místě náhradní vybavení, odtah nepojízdného auta do České republiky a zapůjčení náhradního vozidla po dobu dovolené a k tomu všemu nepřetržité asistenční služby.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: MaB
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Propaganda Sputnik! psal pacient Wollner z ČT. Vrátilo se mu to. Bude koukat

15:01 Propaganda Sputnik! psal pacient Wollner z ČT. Vrátilo se mu to. Bude koukat

ANKETA Marek Wollner z České televize, šéf pořadu Reportéři ČT, nedávno onemocněl covidem-19. Z domá…